Firmy letos čekají ochlazení poptávky a nižší zaměstnanost

Praha - Růstu cen energií, materiálů i surovin se v letošním roce bojí řada tuzemských firem. Navíc některé čekají horší dostupnost bankovních úvěrů, jak vyplývá z šetření České národní banky a Svazu průmyslu a dopravy ČR. Řada společností předpokládá i nižší investiční výdaje a obává se nízké návratnosti investic, uvádí průzkum. Z růstu cen mají strach i stavaři, kteří mají dlouhodobě problémy s financováním projektů a zakázkami.

Firmy očekávají ochlazení poptávky a mírný pokles zaměstnanosti. K tomu by mohlo dojít zejména v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy by se zaměstnanost mohla snížit o zhruba 1,2 procenta. Za celý rok by dle šetření mohla zaměstnanost v průmyslu klesnout o zhruba půl procenta.

Až 73 procent podniků se obává růstu cen energií, zatímco vyšší ceny materiálů a surovin by mohly způsobit problémy 55 procentům firem. Zhruba třetina firem pociťuje ostřejší konkurenci v rámci klesající domácí poptávky. Snížení investičních výdajů v letošním roce očekává 45 procent firem.

Firmy chtějí snižovat náklady

S ekonomickým poklesem se podniky letos plánují vyrovnat hlavně snižováním nákladů, zvyšováním produktivity práce a hledáním nových trhů. „Čím dál více firem si uvědomuje, že se musí dostat na mimoevropské trhy,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Některé firmy plánují také zesílení marketingových aktivit a zvyšování kvalifikace zaměstnanců.

Automobilový sektor by stejně jako loni měl být tahounem průmyslu. Výroba osobních vozidel loni vzrostla o více než deset procent, rostla také výroba autobusů a motocyklů. „V letošním roce očekáváme zhruba stejnou úroveň produkce jako v roce 2011. Všechny kapacity však nejsou naplno využity, zvýšení produkce by se mohlo pohybovat kolem tří procent,“ přiblížil ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.

Loni se díky růstu automobilového průmyslu dařilo i slévárenskému a chemickému průmyslu. Hutnictví bylo negativně ovlivněno poklesem ve stavebnictví a letos se bude muset vyrovnat s rostoucími cenami vstupních materiálů. Ředitel Svazu strojírenské technologie Petr Zemánek upozornil, že se mění struktura exportu a firmy namísto do Německa zvyšují vývoz například do Ruska a do Číny. Sektor strojírenské technologie loni zaznamenal zhruba 12procentní růst.

Video Rozhovor s Radkem Špicarem
video

Rozhovor s Radkem Špicarem

Rozhovor s Radkem Špicarem

Reportáž Michaely Polákové