Nový exekutorský řád čeká na schválení

Praha - Nový exekutorský řád je těsně před schválením, čelí ale výtkám a obavám jak exekutorů tak věřitelů. Nelíbí se jim, že část pravomocí má přejít na notáře, kterých je v Česku nedostatek a jsou zavaleni prací už teď. Podle exekutorů to může protáhnout vymáhání. Problémy se můžou objevit hlavně na venkově, kde notáři nejsou. Dlužníci za nimi budou muset dojíždět.

Na jedné straně exekutoři, na druhé straně novela, která vymahačům zastřihne křídla. Vyřizování exekucí, včetně nastavování splátek pro dlužníky půjde nově uzavírat jen před notářem, a ne přímo v terénu jako dosud.

„Exekutoři jsou v přístupu k zápisu flexibilnější. Jak občané tak podnikatelé využívají exekutorských zápisů v nepoměrně větší míře než těch notářských,“ říká Robert Runták, ředitel Exekutorského úřadu Přerov.


Omezit exekutorské pravomoci chtějí někteří poslanci. Pokud  jejich návrh sněmovnou projde, chce ministerstvo spravedlnosti, počty notářů posílit. „Pro nás je důležité, aby případné změny nesnížily dostupnost služby nechat si vyhotovit veřejnou listinu,“ říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Video Reportáž Barbory Jelínkové
video

Reportáž Barbory Jelínkové