Stovky zaměstnanců ArcelorMittal požádaly o zlatý padák

Ostrava - Stovky zaměstnanců ArcelorMittal Ostrava (AMO) dávají výpověď. Firma chce snížit počet zaměstnanců a nabízí jim odstupné ve výši 11ti až 24ti platů. Podle odhadů odborářů je zájemců přes 700. Nabídku společnost vyhlásila 2. prosincem a příjem žádostí ukončí dnes. Na začátku prosince firma uvedla, že chce počet zaměstnanců snížit asi o 600, což je zhruba desetina současného stavu. Důvodem je ekonomická krize, kvůli níž se firma dostává do ztráty.

„Jsme domluvení, že informace dáme až příští týden. Nebudeme to komentovat dřív, než celý proces skončí,“ řekla dnes mluvčí AMO Věra Breiová. Lidé podle ní často nechávají rozhodnutí na poslední chvíli. „Klidně ještě může během dneška přijít několik desítek žádostí,“ dodala mluvčí.

Odborový předák Vítězslav Prak řekl, že podle jeho informací požádalo o „zlatý padák“ více než 700 pracovníků. „Bude to problém pro ty, co tu zůstanou. Navíc to probíhá docela nekoordinovaně a v tom je ten největší problém. Upozorňovali jsme, že by to nemělo být živelné a mělo by se jednat přesně o každou pozici, to se bohužel ze začátku nedělo, a teď s tím jsou velké problémy,“ podotkl Prak.     

Pro ty pracovníky, kteří se rozhodnou huť opustit, připravila firma Centrum pomoci a podle všeho je po něj velký zájem.   Lidé se zajímají o možnosti nového uplatnění i o interní trh práce. Největší zájem byl od začátku vyhlášení programu o důchodové poradenství," dodala Breiová.

Pro lidi před důchodem je nabídka odchodu výhodná

Pro lidi, kterým zbývá krátká doba k odchodu do důchodu, celý život pracují ve firmě, a mají tedy nárok na nejvyšší odstupné, je podle Břekové nabídka odchodného velmi výhodná. Při maximální výši odstupného může totiž zaměstnanec dostat až 750 tisíc korun. Redukce míst čeká všechny závody AMO, včetně dceřiných firem ArcelorMittal Energy Ostrava a ArcelorMittal Engineering Product Ostrava. Podobná situace nastala ve firmě už v roce 2009, kdy AMO s vysokým odstupným opustilo 1200 pracovníků.

AMO je největší hutní firma v Česku, patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun oceli. Polovinu produkce podnik vyváží do více než 50 zemí. Společnost se v roce 2010 po předchozí více než miliardové ztrátě vrátila do zisku, který dosáhl 758 milionů korun. AMO je rovněž jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí v Moravskoslezském kraji.