Počet osobních bankrotů roste, Češi ale nemají na Němce

Praha – Dluh českých domácností se zvyšuje. Na konci loňského roku dokonce překročil bilion korun. Čím dál víc Čechů ale nedokáže své závazky splácet. Příběh dlužníka může skončit exekucí nebo, a to poslední dobou stále častěji, osobním bankrotem. Počet soudem schválených insolvencí se meziročně zvýšil o 90 procent. Tento trend bude podle odborníků pokračovat i letos. V mezinárodním srovnání si Česko ale nevede nejhůř. Například v Rakousku nebo Německu je počet insolvencí ještě vyšší.

Na začátku bylo několik jízd načerno a na konci osobní bankrot. Osud Renaty Fořtové není žádnou výjimkou. Loni mělo vlastní zkušenost s insolvencí přes 11 tisíc Čechů. „Já jsem v období 1995 až 2000 jezdila načerno a před rokem mi přišlo 16 pokut. Dostali jsme se na sumu 200 tisíc, což bylo hrozné,“ prohlásila dlužnice.

Roztočenou spirálu dluhů už nedokázala zastavit – pokuty, upomínky a exekuční příkazy zaplnily dva šanony. V tu chvíli se pro ni možnost oddlužení stala světlem na konci tunelu. „Musí mít dostatek příjmů, aby v průběhu maximálně následujících pěti let splatil aspoň 30 procent stávajících závazků,“ podotkl David Šmejkal z Poradny při finanční tísni.

Pětiletý očistec znamená pro řadu lidí jedinou schůdnou cestu z dluhů. Český stát ji v podobě insolvenčního zákona zpřístupnil v roce 2008. Tenkrát se jí vydala necelá tisícovka dlužníků. Dnes už jich je patnáctkrát víc.

Video Reportáž Veroniky Kvakové
video

Reportáž Veroniky Kvakové

Loni byl osobní bankrot nejčastěji vyhlášen na muže ve věku 34 až 44 let, který bydlí v Karlovarském kraji a má spíše nižší vzdělání. „Dá se předpokládat, že osobní bankroty ještě porostou,“ míní vedoucí analytického oddělení Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Podmínky bankrotům přejí – ekonomické vyhlídky nejsou příznivé a navíc sílí agresivní agenda některých věřitelů. Nevýhodná půjčka ale situaci jen zhorší.  V mezinárodním srovnání si ČR nevede nejhůř. Například v  Rakousku nebo Německu je počet insolvencí ještě vyšší.