Německo a Francie podpoří přísnější bankovní pravidla

Londýn – Německý ministr financí Wolfgang Schäuble popřel informace ekonomického deníku Financial Times, který očekával, že dnes Německo a Francie navrhnou zmírnění globálních pravidel kapitálové přiměřenosti bank. Země podle Schäubla naopak zavedou jejich zpřísnění, tak jak bylo plánováno. Pravidla kapitálové přiměřenosti určují, kolik peněz v hotovosti musí mít banky k dispozici vzhledem k rizikovosti a objemu obchodů.

List se ve svém článku odvolával na společný dokument německého ministra financí Wolfganga Schäubla a jeho protějšku Françoise Baroina z Francie. Ti měli žádat uvolnění důležitých prvků bankovních pravidel Basilej III, aby se zmírnil „negativní vliv“ na hospodářský růst. „Pravidla Basilej III se snažíme uvést do praxe,“ prohlásil Schäuble v Paříži, kde jednal se svým francouzským protějškem Françoisem Baroinem.

List Financial Times napsal, že Baroin a Schäuble chtějí také navrhnout tříletý odklad pro povinné zveřejňování indexů úvěrové zátěže. Ty ukazují, kolik si banka půjčila, a jak velkému riziku je tedy vystavena v případě, že se začnou na trhu rychle snižovat ceny aktiv. Zvláštní péče se podle představ ministrů měla dostat bankám, které zároveň vlastní pojišťovny. Podle Schäubla ale zpráva FT není pravdivá.

Francii a Německu by přitom volnější bankovní pravidla prospěla. Jejich finanční domy se totiž dostaly do problémů tím, že drží dluhopisy hříšníků eurozóny včetně Řecka. To u ostatních investorů budí nedůvěru. Sehnat peníze je tak pro ně mnohem těžší. Naopak přísný postoj vůči bankám prosazuje Velká Británie, v řízeném uvolnění morálky vidí riziko, navíc tamní banky nemají problémy přísná pravidla dodržovat.

Petr Gapko, analytik GE Money Bank

„Nařízení o navýšení kapitálu přišlo velmi rychle a banky měly v podstatě necelý rok na to, aby tyto požadavky splnily. To je z pohledu restrukturalizace rozvahy, to znamená navýšení kapitálu, velmi krátká časová perioda. Jelikož se to týká velkých evropských bank napříč celou Evropou, tak tady existuje problém, jak sehnat kapitál v tak velkém objemu.“


Trh s mezibankovními půjčkami téměř vyschl

Uvolněná bankovní pravidla by mohla bankám dodat důvěru, aby si opět začaly mezi sebou půjčovat peníze. Teď totiž kvůli tvrdším pravidlům musí mít více peněz v hotovosti, a proto jich většinu drží u sebe. Mohla by se opakovat situace, která položila amerického bankovního velikána Lehman Brothers.

"Bankrot jedné instituce způsobil nedůvěru mezi investory, banky si mezi sebou přestaly půjčovat a v podstatě trh totálně ztratil likviditu, a tím pádem v podstatě finanční trh přestal fungovat, popisuje situaci v roce 2008, která v podstatě odstartovala nynější ekonomickou recesi, Petr Zajíc, portfolio manažer Pioneer Investments.