ČR hrozí, že bude muset EU vrátit 15,6 miliardy korun

Praha - České republice hrozí, že bude muset EU vrátit 15,6 miliardy korun kvůli chybám při využívání evropských dotací na dopravní stavby. Vyplývá to z výsledků kontroly Evropského účetního dvora. Vláda doposud předpokládala, že by se vracelo nejvýše 11 miliard korun. V dnešním vydání to píší Hospodářské noviny (HN).

„Hrozba je po obdržení konečné zprávy auditu Evropského účetního dvora odhadnuta na 6,3 miliardy korun. Spolu s možným neschválením již realizovaného projektu je celkově ohroženo 15,6 miliardy,“ píše se ve vládním dokumentu, který má deník k dispozici. Realizovaným projektem míní zpráva nedokončenou část dálnice D8.

Účetnímu dvoru vadila na českých projektech pochybná výběrová řízení, neprůhledné navyšování víceprací či průtahy, kvůli kterým se dotované úseky nestihnou dokončit. Státu se například nepovedlo získat všechna povolení potřebná právě pro včasnou dostavbu D8 a podobné problémy má i silnice první třídy mezi Malenovicemi a Zlínem. Dvůr označil za problémovou také třeba opravu železničního mostu v Kolíně za 1,2 miliardy korun, kterou EU podpořila 877 miliony Kč.

Ministerstvo plánuje dotace stáhnout

„Některé náklady se vydávaly neúčelně a problém byl už s přípravou projektů. Se stavbami se začínalo ve chvíli, kdy stát neměl všechny dokumenty k územnímu řízení,“ sdělil deníku ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Tomáš Čoček. „Já věřím tomu, že ty potíže napravíme,“ dodal.

Ministerstvo dopravy chce situaci řešit tím, že dotace ze sporných projektů stáhne. Peníze pak přesměruje na bezproblémové stavby. Česko je ale musí utratit do roku 2015. Jedním z náhradních projektů by mohla být oprava dálnice D1. Rekonstrukce by však musela začít letos, a přitom ještě nebyla zahájena výběrová řízení, píší HN.