Pražská burza si dnes připsala 3,42 procenta

Praha - Pražský akciový trh dnes výrazně posílil, když hlavní index PX končil oproti včerejšku na hodnotě o 3,42 procenta vyšší. Při ukončení obchodování se tak vyšplhal na 978,1 bodu a překonal říjnové čtyřměsíční maximum. Burzu nahoru táhly zejména obě bankovní emise a akcie energetické společnosti ČEZ. Největší zisky si připsaly cenné papíry Erste Bank, které posílily o 8,61 procenta. Zisky zaznamenaly také trhy ve středoevropském regionu.

"Dnešní seance na pražskou burzu přinesla podobně jako ve zbytku evropského regionu zajímavé zisky spojené se středečním prohlášením šéfů americké centrální banky (Fed) o budoucím nastavení měnové politiky a především setrvání úrokových sazeb na historických minimech minimálně do konce roku 2014," přiblížil Josef Kohout z Patria Finance.

Po předchozí korekci se do centru nákupního zájmu dostaly především akcie Erste, které zpevnily o 8,61 procenta na 441,40 koruny, dodal. Dnes nejvíce obchodované cenné papíry Komerční banky posílily o 4,21 procenta na 3710 korun. Také aktivita investorů byla nadprůměrná. V systému SPAD pro nejvíce obchodované emise byly dnes uzavřeny transakce za více než 1,710 miliardy korun.

Dařilo se všem kromě Philip Morris

Index táhly nahoru také akcie ČEZ, které vzrostly o 1,62 procenta na 763,20 koruny. „Finanční ředitel skupiny ČEZ Martin Novák dnes uvedl, že projekt za stovky miliard korun na dostavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín možná bude vyžadovat zapojení investora,“ upřesnil Kohout.

Sídlo ČEZu
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: Ondřej Němec

Cenné papíry technologické firmy KIT digital uzavřely s výrazným ziskem 5,75 procenta na 217 korun a cena akcií pojišťovny VIG stoupla o 3,45 procenta na 870 korun. Cenné papíry developera Orco se zhodnotily o 1,14 procenta na 89 korun. „Právě u akcií developera lze v dalších dnech očekávat větší aktivitu kvůli páteční valné hromadě držitelů dluhopisů jeho německé dceřiné společnosti, kteří budou hlasovat o jejich konverzi a navýšení kapitálu Orca,“ míní Miroslav Adamkovič z Komerční banky.

V červených číslech obchodování zakončila jediná emise, a to akcie tabákové firmy Philip Morris.