Papadimos zahájil nová jednání o řeckém dluhu

Atény - Řecký premiér Lukas Papadimos zahájil nové kolo jednání se soukromými věřiteli o seškrtání řeckého dluhu. Dohoda musí být uzavřena za necelý měsíc, jinak hrozí Řecku bankrot. Poté, co eurozóna po sedmi měsících vyjednávání obou stran odmítla poslední nabídku bank, se začalo mluvit o nutnosti zapojit do dohody o oddlužení i oficiální věřitele, zejména Evropskou centrální banku (ECB).

Řecko stále doufá, že se mu podaří dokončit jednání ještě tento týden. Formálně by svou nabídku na výměnu státních dluhopisů chtělo předložit bankám a dalším soukromým věřitelům do 13. února. Řecko potřebuje dohodu o výměně dluhopisů se soukromými investory, aby mohlo získat druhý balík pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Cílem dohody je snížit do roku 2020 podíl dluhu na hrubém domácím produktu na 12 procent z nynějších asi 16 procent HDP, což znamená nutnost zrušit dluh zhruba 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).

Hlavním problémem v jednáních jsou úrokové sazby, které by měly mít nové obligace s delší lhůtou splatnosti, které investoři získají výměnou za současné. Investoři chtějí úroky vyšší než čtyři procenta, zatímco ministři financí eurozóny požadují, aby úrok nových obligací byl kolem 3,5 procenta.  

V hlavní roli ECB

Řecko musí 20. března splatit dluhopisy v sumě 14,5 miliardy eur a bez nového úvěrového balíku by muselo vyhlásit bankrot. Šéfka MMF Christine Lagardeová a evropský komisař pro ekonomiku Olli Rehn dali v posledních dnech najevo, že do dohody se zřejmě bude muset zapojit i oficiální sektor, jinak se asi řecký dluh nepodaří snížit na „udržitelnou“ úroveň 120 procent. V souvislosti s jednáním se zvyšují tlaky na to, aby k odpuštění řeckých dluhů významně přispěla i ECB, která od května 2010 nakoupila na trhu řecké státní dluhopisy za zhruba 40 miliard eur.

Podle zdrojů agentury Reuters zůstává ECB v názoru na tuto věc rozdělená a žádný postoj zatím nezaujala. Podle zdrojů ECB zaplatila na trhu za řecké dluhopisy v nominální hodnotě 50 miliard eur o 12 miliard eur méně a ke sjednání dohody by údajně stačilo, kdyby obětovala svůj zisk a dostala nové dluhopisy o celkovém nominálu 38 miliard eur.