Švýcarská banka Wegelin & Co. prodává své aktivity Raiffeisen Group

Ženeva - Jedna z nejstarších soukromých bank ve Švýcarsku Wegelin & Co. prodává své aktivity skupině Raiffeisen Group. Důvodem je spor s americkými úřady kvůli podezření z napomáhání k daňovým únikům. Prodej má ochránit aktivity banky před případnými dopady sporu.

Většina klientů a zaměstnanců Wegelin bude nově přesunuta na společnost nazvanou Notenstein Private Bank Ltd. Ta se stane stoprocentně vlastněnou dceřinou společností Raiffeisen, uvedly banky v dnešním prohlášení. Cenu však nezveřejnily.

Na počátku tohoto měsíce banka Wegelin uvedla, že se připravuje na boj s americkými úřady, protože tři z jejích zaměstnanců byli obviněni v USA, že napomáhali bohatým americkým klientům ukrýt před daňovým úřadem jejich majetek za více než 1,2 miliardy USD. Bankéři měli pomoci Američanům při založení tajných účtů, na kterých ukrývali peníze. Banka tehdy uvedla, že měsíce pečlivě zkoumala své americké operace za posledních deset let a spolu s americkými právníky je připravena na očekávané spory. Rovněž uvedla, že v tomto období nikdy neporušila švýcarské právo.

„Je možné si představit, jak obtížný byl pro nás tento krok. Vzdáváme se našeho celoživotního díla,“ uvedl Konrad Hummler, výkonný partner banky.


Wegelin je první samostatnou švýcarskou bankou, která byla donucena prodat své aktivity ve Švýcarsku kvůli snahám USA odhalit občany, kteří používají švýcarské banky, aby se vyhnuli placení daní. Banka bude nadále existovat, aby dokončila proces ukončení všech vztahů se zbývajícími americkými klienty a pokračovala v jednání s americkými úřady. Wegelin byla založena v roce 1741.

Bílý dům
Bílý dům

Hummler: USA neměří všem stejně

Hummler se připojil k bance v roce 1989 a za jeho působení se rozrostla v banku s majetkem 21 miliard švýcarských franků (437,1 miliardy Kč). Je také jedním z nejvlivnějších bankéřů a obvinil Spojené státy, že mají v případě pohledu na zdanění dvojí měřítko, protože samy provozují daňové ráje v centrech jako je Delaware.

Banky vyšetřované americkými úřady se obávají, že by jejich klienti mohli kvůli vyšetřování vybrat své peníze. Proto je jednodušší tyto aktivity prodat.

Švýcarsko a Spojené státy již několik let vedou spor kvůli daňovým únikům. V roce 2009 banka UBS zaplatila za urovnání sporu v případě daňových úniků 780 milionů USD (14,9 miliardy Kč) a odevzdala do USA jména 4500 klientů.