Na prezidentskou kampaň nebude Sarkozy sám, Merkelová mu pomůže

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se letos zúčastní předvolebních mítinků na podporu znovuzvolení prezidenta Nicolase Sarkozyho. V Paříži to dnes podle agentury AFP oznámil Hermann Gröhe, generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU), jejíž členkou šéfka německé vlády je.

Očekává se, že Sarkozy svou kandidaturu oficiálně oznámí v neděli večer ve francouzských sdělovacích prostředcích. Jeho hlavním vyzývatelem bude šéf socialistické opozice François Hollande.

„Angela Merkelová podpoří Nicolase Sarkozyho na jarních předvolebních mítincích,“ řekl dnes Gröhe.


Podpora Merkelové a její strany Sarkozymu není překvapivá, protože oba reprezentují konzervativní strany. Francouzský prezident obdobně podpořil CDU a Merkelovou v předvolební kampani v roce 2009. Oba státníci se v poslední době setkávají kvůli dluhové krizi v eurozóně i několikrát za měsíc.

Hollanda a socialisty Gröhe ostře kritizoval kvůli jejich „levičáckému fantazírování, vágním návrhům a neschopnosti řešit aktuální problémy naší doby.“

„Když člověk vidí, jak socialistický kandidát mluví o práci našich vlád ve snaze řešit krizi eurozóny, je jasné, že by byl brzdou pokračující integrace a budoucnosti Evropské unie,“ prohlásil podle AFP představitel CDU.