S anonymními akciemi bude ámen

Praha - Do vlády míří návrh zákona na omezení anonymních akcií. Díky nim firmy doposud mohly tajit své vlastníky. Takové podniky je budou muset buď uložit do bankovní úschovy, anebo je zaknihovat v centrálním depozitáři. Kabinet bude o novém zákoně jednat v březnu, parlament by ho měl schválit do poloviny roku. Firmy pak budou mít rok na to, aby se mu přizpůsobily. Pro veřejnost ale zůstanou akcie dál anonymní.

Loni v listopadu koupila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) za milion sto tisíc korun 46 procent akcií firmy IZIP. Jestli tehdy část peněz inkasovali spoluzakladatelé IZIPu a europoslanci Miroslav Ouzký s Milanem Cabrnochem, nebo někdo jiný, se ale nikdo nedozví. V tom je právě kouzlo akcií na doručitele. „Nemohu vám k tomu nic říci, protože to nevím,“ potvrdil ředitel VZP Pavel Horák.

Česká republika je dnes jednou z posledních zemí, která stále zcela anonymní akcie povoluje. Kromě Česka už je můžou mít firmy jen v Nauru a na Marshallových ostrovech. A právě to chce teď vláda změnit. Nově by musely firmy s anonymními vlastníky své akcie zaknihovat do centrálního depozitáře nebo uložit u banky. Což znamená, že budou muset své akcionáře odkrýt.

Video Reportáž Petra Vaška
video

Reportáž Petra Vaška

Přístup ke jménům vlastníků akcií ale bude mít jen policie, státní úřady či zadavatelé veřejných zakázek. „Chceme, aby orgány činné v trestním řízení a obecně o obecně orgány státu měly možnost získat informaci, kdo je vlastníkem akcií, a tím bojovat proti tomu, aby někdo skrze anonymní akcie pral svoje špinavé peníze,“ uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Veřejnosti zůstanou vlastníci akcií na majitele dál skrytí. A právě to vadí neziskovým organizacím. „Může se s tím začít obchodovat nebo se objeví alternativní rejstříky a výpisy akcionářů,“ myslí si ředitel Transparency International David Ondráčka. Odpůrci návrhu by nejradši anonymní akcie zrušili úplně. Podle zastánců je i stávající návrh úspěchem. „Není to úplné zrušení, ale registrace na jméno, takže majitel bude dohledatelný,“ říká vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake (VV).