Spasitel Lumia – Nokia vkládá do nového modelu veškeré naděje

Praha – Finský gigant Nokia čtrnáct let ovládal byznys s mobilními telefony. Jeho sláva ale postupně upadá. Pozici světové jedničky přebírá jihokorejský Samsung, který zabírá výrazný podíl i v nejvýnosnější kategorii chytrých telefonů. Na tomto poli chce Nokia ostatním výrobcům konkurovat novým modelem Lumia. Smartphone s operačním systémem od Microsoftu může firmu z krize vytáhnout, nebo ji potopit ještě hlouběji.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Kevork Djansezian

Nokia své eso z rukávu vytáhla již loni v říjnu. Od té doby si model Lumia pořídil milion lidí v západním světě. Loňské Vánoce se firmě přesto příliš nepovedly, prodeje chytrých telefonů klesly o 31 procent. V posledním čtvrtletí proto Nokia zaznamenala ztrátu více než jedné miliardy eur, ještě před rokem přitom hlásila zisk tři čtvrtě miliardy.

Do nových modelů s Windows firma vkládá veškeré své naděje a zároveň i veškeré marketingové prostředky. Kombinaci finských mobilů s americkým operačním systémem věří i generální ředitel Stephen Elop. Jsme ve válce mobilních ekosystémů a na hřišti už jsou silní hráči. My ale teď s Lumií dokazujeme, že na to hřiště patříme taky, prohlásil.

Představení telefonu Lumia
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Kevork Djansezian

Windows dnes drží dvouprocentní podíl na trhu operačních systémů, do svých telefonů ho ale začali instalovat všichni výrobci kromě Applu. I díky tomu se podle odhadů analytiků mohou do tří let stát dvojkou na trhu a předběhnout právě iOS v iPhonech a iPadech.

Filip Kůžel, Mobilmania

„Všechny aspekty trhu nasvědčují tomu, že třetí hráč celé scéně prospívá.“


Nokia se snaží jistit i na nových trzích s růstovým potenciálem. Nové telefony s Windows na ně však zatím nedorazily. Co se týče velkých trhů, jako je Indonésie nebo Vietnam, tak tam jdeme primárně s telefony střední a nižší třídy, konstatoval šéf české pobočky Nokia Petr Kasa.

Video Reportáž Jana Beránka
video

Reportáž Jana Beránka

Stephen Elop už ohlásil radikální změnu celé firmy, která by měla proběhnout během letošního roku. Propustí víc než 3 500 lidí a zavře továrnu v Rumunsku. Otázkou zůstává, jestli na změny v Nokii počká trh, na kterém se prodává šestnáct telefonů za vteřinu, tedy třiapůlkrát víc, než se rodí dětí.