Poslanci schválili více peněz pro malé obce. Ostrava protestuje

Praha - Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila návrh poslanců vládní TOP 09 a STAN, který má zvýšit příjmy malých obcí. Ačkoli jde o návrh poslanců vládní strany, sama vláda s návrhem nesouhlasí. Návrh se nelíbí ani vládní ODS. TOP 09 a STAN chtějí, aby střední a menší obce získaly více peněz z daňových výnosů. Pohoršily by si naopak Praha, Brno, Plzeň a Ostrava.

Návrh by připravil hlavní město asi o 2,2 miliardy korun. I nadále ale pro Prahu zachovává oddělený propočet. O tento oddělený propočet naopak přijdou Brno, Ostrava i Plzeň a spadnou do stejné kategorie jako ostatní obce. Praze částečně klesnou daňové příjmy prostřednictvím snížení přepočítacího koeficientu z dosavadních 4,2098 na 3,5418. Z tohoto čísla vychází výpočet podílu z výnosu daní, který Praze připadne. 

Roční ztráta Plzně, Ostravy a Brna by činila asi 900 milionů korun. Výpadek příjmů by jim po čtyři roky částečně nahradila státní dotace. V prvním roce by byla nejvyšší, poté by výrazněji klesala. Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) dnes prohlásil, že by novela mohla Ostravu připravit až o miliardu. Město už proto podle něj analyzuje možné právní kroky. Ostrava se kvůli daňové novele dopisem obrací také na poslance a vyzývá je, aby ji nepřijali. 

„Pokud by vstoupil v platnost návrh novely, který dnes prošel, tak by Ostrava přišla o 1 miliardu korun. To je v zásadě celý její investiční rozpočet a jakýkoliv další rozvoj města by se zastavil. Je třeba si uvědomit, že občané regionu využívají celé řady služeb, které financuje právě město Ostrava. Jedná se například o městskou hromadnou dopravu, která město stojí 1 miliardu korun. Nebo domovy pro seniory, ve kterých bydlí i občané jiných obcí,“ uvedl Tomáš Petřík, náměstek primátora města Ostravy.

Stanjura: Nemá smysl hledat spravedlivý systém

Sociální demokrat Adam Rykala navrhoval předlohu zamítnout. Pražský exprimátor Pavel Bém (ODS) ji chtěl vrátit předkladatelům k dopracování. K jeho návrhu se připojil i sociální demokrat Jiří Koskuba. Ani jeden z těchto návrhů však neuspěl. Gazdík uvedl, že návrh nevnímá jako dogma. Je o něm ochoten diskutovat nejen se zbytkem koalice, ale i s opozicí. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že by poslanci neměli mít ctižádost vytvořit spravedlivý systém. Hledat spravedlivé řešení pro rozdělování peněz obcím je podle něj zbytečné, protože takové řešení není možné nalézt a každá obec je schopna přinést argumenty, proč by měla dostávat víc peněz, než má. Nicméně deklaroval ochotu poslanců ODS debatovat o návrhu zejména v rozpočtovém výboru. 

Navrhovanou poslaneckou novelou by obce získaly celkem o 8,5 miliardy korun navíc. Sedm miliard by pocházelo z jiného rozdělení daní na úkor státního rozpočtu. Jeho kapitoly by se podle předkladatelů o tuto částku plošně zkrátily. Zbylých 1,5 miliardy korun jsou peníze, které stát nyní posílá obcím na školství. Nově by je dostávaly podle předlohy přímo z daní. Cílem předkladatelů je, aby poměr výnosů z daní na obyvatele mezi Prahou a průměrem „nejchudší“ kategorie obcí klesl ze současného 4,4násobku na trojnásobek.