Potvrzeno: Facebook vstoupí v květnu na burzu

New York - Facebook vstoupí na burzu. Největší sociální síť už předala patřičné dokumenty burzovním úřadům, potvrdila tak svůj záměr vydat akcie za pět miliard dolarů (97 miliard korun). V technologickém sektoru ještě nikdo nikdy nenabídl větší balík. Společnost zároveň oznámila, že její loňský obrat činil 3,7 miliardy dolarů (70,8 miliardy korun), což je dvojnásobek oproti roku 2010.

Zuckerbergův internetový gigant by měl na veřejný trh vstoupit v květnu. Už nyní ale akcie společnosti vyvolávají obrovský zájem, kvůli zájmu o největší emisi v technologickém sektoru dokonce dočasně zkolabovaly stránky americké komise pro cenné papíry. Pět miliard dolarů je přitom zatím jen předběžná hodnota, čeká se, že nabídka se bude v dalších měsících podle reakce investorů zvyšovat.

A není se čemu divit. Facebook si drží pověst lídra, který roste a konkurenci rychle uniká. Potvrzují to i čísla – loňský obrat společnosti činil 3,7 miliardy dolarů, zisk vzrostl na rovnou miliardu. Nabídka akcií za více než pět miliard akcií má firmě přinést peníze potřebné k další expanzi. Očekává se, že hodnota Facebooku se zvedne až na 100 miliard dolarů.

Facebook
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Peter da Silva

Brian Hamilton, ředitel Sageworks

„Facebook roste, vydělává, má dobré zisky a bezkonkurenčně kontroluje postor, ve kterém podniká.“


Obrovský podíl na rostoucí hodnotě firmy má reklama. Umí sesbírat specifická data, zabalit je a prodat cílové skupině. A inzerenti naopak můžou Facebooku platit za oslovení specifické klientely. Reklamu dělají, jako nikdo před nimi, ocenil byznys model největší sociální sítě na světě finanční analytik Anupam Palit. Reklama na Facebooku míří jednoduše a efektivně k davům. Svůj profil zde má téměř 850 milionů lidí a víc než polovina z nich se připojuje každý den.

Primární nabídka dominantní internetové sítě zastiňuje všechny ostatní emise firem z technologického sektoru, z nichž nejvyšší byla zatím emise akcií Googlu v hodnotě dvou miliard dolarů. Je také jednou z největších v historii amerických akciových trhů. Lou Kerner ze společnosti Liquidnet odhaduje, že jedna akcie Facebooku bude mít cenu zhruba 40 dolarů, přičemž celkem jich bude existovat 2,5 miliardy.

Mark Zuckerberg na vývojářské konferenci Facebooku f8
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Paul Sakuma

Zakladatel úspěšné sítě Mark Zuckerberg si po vstupu Facebooku na burzu svou pozici pohlídá, zůstane mu více než čtvrtina akcií. Podle agentury Reuters společnost jmenovala pět manažerů chystané primární nabídky svých akcií a za hlavního organizátora zvolila investiční banku Morgan Stanley. Agentura IFR dodala, že dalšími čtyřmi manažery emise budou Goldman Sachs, Bank of America, Merrill Lynch, Barclays Capital a JP Morgan, syndikát upisovatelů však může být ještě rozšířen.

Vstup na burzu udělá z tisícovky zaměstnanců milionáře

Akcie firmy za své služby dostávali současní i bývalí zaměstnanci. Asi z tisícovky z nich se tudíž díky vstupu Facebooku na burzu přes noc stanou dolarový milionáři. Největší zbohatnutí čeká zejména první zaměstnance společnosti, prudký příval peněz se ale týká i „obyčejných“ programátorů, obchodních zástupců a dalších. K platu rovněž dostávali i akcie.

Facebook
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Peter da Silva

Počet zaměstnanců Facebooku se od roku 2008 rozrostl z 800 až na současných 3000. Bývalý zaměstnanec tvrdí, že například v roce 2009 firma nabídla programátorům s 15letou pracovní praxí nákup zhruba 65 000 akcií po šesti dolarech. Po směně akcií v poměru 5:1, která se odehrála v říjnu 2010, mohou nyní tito programátoři nakoupit celkem 325 000 akcií, což jim při následném prodeji za 40 dolarů za jednu akcii přinese zisk 13 milionů dolarů (přes 240 milionů korun).

Testovat zájem investorů o akcie nových internetových firem začaly loni společnosti jako LinkedIn, Zynga nebo Groupon a analytici po emisi sítě LinkedIn dokonce začali varovat před druhou internetovou bublinou. Později ale nadšení investorů vyvanulo a například akcie Zyngy v jejich prosincovém tržním debutu klesly pět procent pod emisní cenu.

Video Facebook míří na bruzu
video

Facebook míří na bruzu