Skokové zdražování benzinu je minulostí, ceny mírně klesly

Praha - Rekordní zdražování pohonných hmot se v uplynulém týdnu zastavilo a ceny mírně klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o čtyři haléře na průměrných 36,21 koruny za litr. Motorová nafta byla levnější o devět haléřů na 36,82 koruny za litr, vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu. Ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje také společnost CCS. Také podle jejích pondělních údajů paliva mírně zlevňovala.

Benzin Special 91 podle statistiků zlevnil o čtyři haléře, řidiči ho v průměru kupovali za 35,23 koruny za litr. Plyn LPG ve srovnání s předchozím týdnem dále zdražil o čtyři haléře na 17,50 koruny za litr.

Zlevňování bude zřejmě pokračovat

Podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum výraznějšímu zlevnění zabránil růst distribučních marží. Benzin a nafta na burze v Rotterdamu zdražily, ale koruna zároveň posílila. „Díky zpevňování měny bychom se v následujících dnech měli dočkat zlevnění, které by se mohlo pohybovat až v řádu desetihaléřů,“ uvedl Čermák.

Podle předsedy představenstva Společenství čerpacích stanic Ivana Indráčka činí marže prodejců pohonných hmot v průměru dvě koruny za litr. Stát by podle něj měl ale snížit spotřební daň za naftu, čímž by se ulevilo motoristům a zároveň by vzrostla spotřeba. „Sazba spotřební daně z motorové nafty je v ČR zhruba o deset procent vyšší, než je celoevropský průměr,“ upozornil Indráček. Ministr financí snížení spotřební daně odmítá jako nekoncepční.