Fitch snížila rating ČSOB kvůli horšímu ratingu pro KBC

Praha - Mezinárodní ratingová agentura Fitch dnes snížila dlouhodobý rating české banky ČSOB na BBB+ z dosavadního A-. Agentura uvedla, že tím navázala na úterní snížení odpovídajícího ratingu její mateřské belgické bankovní skupiny KBC.

Sníženému ratingu ČSOB Fitch říká „dlouhodobé hodnocení platební schopnosti emitenta“ (IDR). Agentura ale odstranila českou banku z režimu sledování ratingu s ohledem na jeho zhoršení a přidělila jejímu hodnocení stabilní výhled. Krátkodobý rating devizových závazků ČSOB Fitch potvrdila na stupni F2. 

Spolu s ČSOB snížila Fitch rating i polské Kredyt Bank, která je rovněž dceřinou bankou KBC. Kredyt Bank ale srazila hodnocení IDR o dva stupně na BBB a snížila i její krátkodobý rating. KBC zřejmě nepovažuje Kredyt Bank za své strategické aktivum, protože dala najevo ochotu k prodeji jejího podílu. 

KBC nebude schopna dcery podporovat

Snížením ratingů ČSOB a Kredyt Bank Fitch upozornila na nižší pravděpodobnost toho, že KBC bude schopna poskytnout svým dceřiným bankám podporu. Ratingy ČSOB ale podle agentury čerpají podporu z její vnitřní síly, jejíž hodnocení zůstalo na stupni BBB+. 

Fitch v úterý snížila ratingy KBC a další belgické banky Dexia v důsledku nedávného zhoršení úvěrového hodnocení Belgie. To znamená, že klesla schopnost Belgie podporovat domácí finanční instituce, vysvětlila Fitch. Agentura Belgii minulý týden snížila rating společně se čtyřmi dalšími evropskými státy kvůli rizikům prohloubení problémů v eurozóně zmítané dluhovou krizí.