Jihočeský hejtman žádá záruky, že stát nezprivatizuje Budvar

České Budějovice – Boj o českobudějovický Budvar pokračuje. Hejtman jihočeského kraje Jiří Zimola vyzval premiéra, aby mu dal veřejnou záruku, že jeho vláda podnik nebude privatizovat. K výzvě ho vedly spekulace ohledně odvolání současného ředitele Jiřího Bočka a prodeje pivovaru. Pokud premiér takové záruky nedá, chce kraj podniknout další legislativní kroky.

Budvar se dostal do řečí minulý týden, kdy se v Hospodářských novinách objevil článek o ministru zemědělství Petru Bendlovi a jeho údajném záměru odvolat Bočka. Důvodem prý mají být nesrovnalosti ve sporu o známku Budweiser Bier s americkým pivovarem Anheuser Busch. Následně se vyrojily i spekulace ohledně prodeje celého podniku.

V pivovaru se od minulého týdne koná audit

„Od roku 2003 zakladatel nekontroloval hospodaření Budvaru. Chci zkontrolovat hospodaření v organizaci, kterou spravuje ministerstvo zemědělství,“ řekl Bendl minulý týden.

Zimola se o osud pivovaru obává

„Bohužel jsem přesvědčen o tom, že personální rošády, o kterých média informovala, jsou vyvolány potřebou dokončit to, co se nepodařilo vládě Mirka Topolánka. Tedy potřebou dokončit privatizaci Budvaru. Nemám pocit, že jsme natolik bohatí, že se dobře prosperujících firem můžeme lehkovážně zbavovat. Toto si musí uvědomit i česká vláda a zastavit jakékoliv kroky směřující k privatizaci, jejíž první etapu vidím v personálních změnách ve vedení pivovaru,“ tvrdí hejtman Zimola.


Pokud Nečas nezaručí, že se Budvar prodávat nebude, a když neuspěje ani návrh zákona o zakázání privatizace pivovaru, Zimola hodlá aspoň vypsat krajské referendum. Chtěl by tím vyvolat debatu a upozornit vládu na to, jaký osud by obyvatelé českobudějovickému výrobci piva přisoudili.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

Reportáž Veroniky Kabátové

Telefonát Veroniky Kabátové

Budvaru se daří

Budvar loni prodal 1,32 milionu hektolitrů piva, což je meziročně o 5,5 procenta více. Pivovar tak zaznamenal druhý nejlepší výsledek ve své stošestnáctileté historii. Lepší měl pouze v roce 2000, tehdy prodal 1,35 milionu hektolitrů piva. Meziročně loni podnik dosáhl nárůstu tržeb o 1,9 procenta.

Pro Budvar je důležitý export, loni vyvezl téměř polovinu své produkce. Pivovar je národním podnikem, jako jediný zůstává ve vlastnictví státu. Ministerstvo zemědělství ho již několik let plánuje transformovat na akciovou společnost.