Pošta zavede samoobslužné „balíkomaty“

Praha – Česká pošta hodlá zavést takzvané balíkomaty – tedy samoobslužné stánky, kde si budou moci lidé vyzvednout své balíkové zásilky i mimo otevírací dobu pošty. Informaci přineslo Hitrádio ORION a poté ji potvrdil ředitel odboru komunikace České pošty Ivo Mravinac.

Díky balíkomatům se má ulevit poštám a lidé si budou moci přijít pro zásilky, kdy se jim to bude hodit. V tuto chvíli navíc pošta nepočítá s tím, že by službu zpoplatňovala nějakým zvláštním poplatkem. „Protože tím, že pošta nebude doručovat na adresu nebo nebude muset zásilku skladovat, tak ty náklady by se měly vzájemně srovnat,“ doplnil Mravinac.

Ivo Mravinac, ředitel odboru komunikace České pošty 

„Na vybraná nádraží a do obchodních center umístíme schránky, do kterých se dostanete pomocí PIN kódu, který vám pošleme do emailu nebo do mobilního telefonu.“


Navíc ale bude muset odesílatel při odeslání uvést e-mailovou adresu nebo telefonní číslo adresáta. Podle Mravinace to ovšem lidé dělají už nyní, pokud využijí služeb nabídky Balík Na poštu a Balík Do ruky. U nich si totiž mohou volit místo a způsob doručení zásilky.

Konkrétně by měl pilotní projekt být spuštěný ve třetím čtvrtletí letošního roku. Místa, kde balíkomaty budou, zatím nejsou určená. Mělo by však jít především o velká města.