Košický zlatý poklad zamířil do Krakova

Krakov - Pohled na unikátní sbírku mincí známou jako Košický zlatý poklad nabízí nová výstava na královském zámku Wawel v polském Krakově. Zájemci si mohou prohlédnout bezmála tři tisíce vysoce cenných kousků.

Jeden z největších pokladů v Evropě obsahuje 2 920 zlatých mincí, tři zlaté medaile a mohutný renesanční řetěz. „Výstava představuje poklad, který byl nalezen v roce 1935 v Košicích. Sbírka je slovenskou chloubou, hlavně proto, že od doby svého objevení zůstala kompletní a nepoškozená,“ popsal poklad zástupce Královského hradu Wawel v Krakově. Území Slovenska opouští sbírka teprve potřetí. Vystavena byl v Praze, Budapešti a teď v Krakově. 

Cenný poklad nalezli stavební dělníci při demolici budovy Spišské komory. Komu sbírka původně patřila, nikdo neví. Podle některých šlo o přívržence Habsburků. V současnosti je v majetku Slovenského národního muzea. „Mnoho kousků má unikátní hodnotu pro evropské i polské numismatiky. Pocházejí z doby, kdy Polsku vládl Štefan Báthory nebo Zigmund III. Vasa. Mají nevyčíslitelnou hodnotu pro Slovensko, Maďarsko a taky Rakousko,“ dodal zástupce.

Video Reportáž Lucie Müllerové
video

Reportáž Lucie Müllerové

Mince pochází až z osmdesáti různých evropských mincoven. Nejmladší kousek vyrobili v roce 1679 v Kremnici. V polském Krakově bude sbírka k vidění do 15. dubna. Slovensko se ji zde rozhodlo vystavit při příležitosti desátého výročí vzniku Generálního konzulátu.