Spisovatelé chtějí žalovat ulož.to za pirátské kopie svých knih

Praha - Sdružení Dilia, které zastupuje především spisovatele a divadelníky, chce žalovat server ulož.to kvůli přechovávání pirátských kopií elektronických verzí knih. Napřed hudba, filmy a teď i literatura totiž čelí volnému šíření po síti. Rostou ale i prodeje legálních e-knih. Letos se jich prodávají tisíce, zejména díky tomu, že se hitem loňských Vánoc staly čtečky.

Stejně jako filmový nebo hudební průmysl se k honu na ulož.to a podobné weby přidávají i autoři knih. Vadí jim, že provozovatelé serverů údajně nemažou odkazy na pirátské kopie jejich děl. „Mně to vadí. Všiml jsem si toho, že se tam moje knihy stahují,“ stěžuje si například spisovatel Michal Viewegh. 

Češi si z internetových úložišť nejraději stahují bestsellery a pak učebnice a vědecké publikace. Je to velmi jednoduché a stažení takového souboru navíc trvá jen zlomek času než třeba u filmu. Ulož.to už kvůli čištění nebo případné legalizaci své databáze jedná se zástupci hudebního průmyslu. Případné žalobě ze strany Dilie se brání. „Dilia nechtěla jenom mazat odkazy, ale i blokovat klíčová slova, což je nesmysl,“ říká Tadeáš Novák z ulož.to.

Čtečky jsou na vzestupu

Takzvané e-knihy jdou ale na odbyt i legální cestou. Letos si noví majitelé čteček stáhli za dva dny stejně publikací jako loni za celý měsíc. Prodejci se proto pirátsky stahovaných knih nebojí. „Myslíme, že se nebude opakovat model z prodeje hudby, kdy se tu deset let prodávaly mp3 přehrávače, ale nebyla legální možnost si hudbu koupit,“ popisuje situaci Jiří Vlček z palmknihy.cz. 

Vydavatelé zachytili nový trend a snaží se vydávat elektronické verze knih současně nebo i dříve než ty papírové. Na displeji už totiž v Česku čte 120 tisíc lidí.

Video Reportáž Veroniky Jonášové a Jana Beránka
video

Reportáž Veroniky Jonášové a Jana Beránka