Nečas vyloučil, že by ČR chtěla blokovat přetoky proudu z Německa

Berlín - Premiér Petr Nečas vyloučil, že by Česká republika plánovala vybudovat na hranicích transformátory blokující přetoky elektřiny ze sousedního Německa. Česká přenosová soustava je jimi zatížena především při vysokém výkonu větrných elektráren na severu Německa a české síti kvůli tomu hrozí takzvaný black-out, tedy totální výpadek elektřiny.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Andreas Rentz

„My jsme se vědomě rozhodli jít cestou posílení našich přenosových sítí. Chceme, aby v Evropě byl vytvořen jednotný energetický trh. Navíc bychom to viděli jako opatření, které je velmi krátkozraké,“ prohlásil Nečas v Berlíně na energetické konferenci pořádané hospodářskou radou německých křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové. O možnosti vybudovat tranformátory mluvil před měsícem generální ředitel provozovatele soustavy ČEPS Vladimír Tošovský a jejich provoz už chystá Polsko.

Přenosová síť bude posílena o 50 miliard korun

Nečas zopakoval, že Česko hodlá v příštích letech investovat do posílení přenosové sítě dvě miliardy eur (zhruba 50 miliard korun). „Současně ale očekáváme, že Německo bude řešit problém slabé přenosové kapacity mezi severem Německa a jihem Německa primárně na svém území, a nebude se tak dít na úkor české přenosové soustavy,“ vysvětlil.

Současně premiér očekává, že v rámci budování jednotného energetického trhu v Evropské unii budou vypracovány principy poplatkové politiky při přeshraničním vedení elektrické energie. Bývalý šéf českého energetického koncernu ČEZ Martin Roman loni řekl, že Německo by Česku za přenos jeho elektřiny přes české území mělo ročně platit až sedm miliard korun.

Petr Nečas
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Thierry Charlier

„Blokovací systémy nejsou evropskou cestou,“ podpořil dnes stanovisko Prahy evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger. Na společné tiskové konferenci s českým premiérem se Oettinger vyslovil pro další propojování evropských přenosových sítí a zintenzivnění evropské spolupráce na poli energetiky.

Zároveň český premiér oznámil, že dostal kladnou odpověď na dopis, který v listopadu adresoval Merkelové a kancléřce v něm navrhl uspořádání veřejných diskusí na německém území k českému záměru vybudovat do roku 2025 další dva bloky jaderné elektrárny Temelín. Ten zejména v hraničním Bavorsku vzbuzuje stále velkou nevoli a obavy tamních obyvatel. „Očekáváme, že v následujících týdnech ve spolupráci českého a spolkového ministerstva životního prostředí dojde k načrtnutí základních obrysů těchto veřejných debat,“ doplnil k tomu premiér. Stejné diskuse za účasti českých odborníků se mají konat i v Rakousku.

V loňském roce se Německo rozhodlo, že do roku 2022 úplně upustí od výroby elektřiny z jádra, kterou má nahradit větší využívání energie z konvenčních a obnovitelných zdrojů.