Vláda Lukase Papadimose schválila návrh zákona o dalších škrtech

Atény – Řecko je o krok blíže k získání dalšího záchranného balíku, když  v pátek tamní vláda schválila návrh zákona o úsporných opatřeních, která po zadlužené zemi požadují Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Stalo se tak několik hodin poté, co kabinet premiéra Lukase Papadimose opustili zástupci nejmenšího koaličního partnera, tedy nacionalistické pravice, a také někteří představitelé socialistů na protest proti chystaným ekonomickým škrtům, jež po jihoevropské zemi mezinárodní věřitelé požadují.

Podle většiny analytiků ale nebylo odchodem koaličních partnerů ohroženo schválení opatření v parlamentu, ve kterém se vláda nadále opírá o drtivou většinu poslanců. Parlament by měl o návrhu zákona o úporných opatřeních hlasovat v neděli a premiér Papadimos oznámil, že nový balík úspor prosadí navzdory politickým otřesům v zemi. Zároveň slíbil návrat k ekonomickému růstu od roku 2013.  

Demisi podali čtyři zástupci krajně pravicové Lidové ortodoxní výzvy (LAOS), jejíž šéf Jorgos Karatzaferis oznámil, že nepodpoří novou sérii úsporných opatření požadovaných Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem výměnou za další balík půjček ve výši 130 miliard eur (asi 3,2 bilionu korun). Jde o jednoho ministra a tři státní ministry, kteří jsou podřízenými ministrů, ale jsou zároveň členy vlády. Kabinet rovněž opustila socialistická státní ministryně zahraničí, a to den poté, co stejný krok učinil její stranický kolega ve stejné funkci na ministerstvu práce.

Tím, že vláda schválila návrh zákona o dalších škrtech, se Řecko podle Reuters přiblížilo získání druhého záchranného balíku. Jednou z jeho podmínek je schválení dohodnutých úsporných opatření parlamentem. Řekové budou muset rovněž přijít s návrhy dalších úspor ve výši 325 milionů eur v letošním roce ve strukturálních výdajích, aby bylo možné dosáhnout požadované výše dluhu.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Angelos Tzortzinis

Pokud přes shodu řeckých politiků na reformách i dohodu Atén se soukromými věřiteli na dobrovolném seškrtání řeckého dluhu nedají ministři financí eurozóny záchrannému balíku zelenou, hrozí Řecku příští měsíc bankrot.   

„Nemůžeme nechat Řecko zbankrotovat,“ prohlásil premiér Papadimos. „Naší prioritou je za jakoukoli cenu schválit nový ekonomický program a pokročit v dohodě o nové půjčce,“ dodal s tím, že v letech 2014 a 2015 očekává hospodářský růst 2,5 až tří procent. 

Papadimosův kabinet se nyní opírá o dvoutřetinovou většinu v parlamentu  

Vláda se může v současnosti opírat zhruba o 200 poslanců v 300členném parlamentu. Vládní koalice měla do odchodu LAOSu většinu 252 křesel. Ztráta 15 nacionalistických poslanců tak většinu neohrozí, stejně jako rodící se vzpoura dvou až čtyř desítek socialistických zákonodárců. V dubnu pravděpodobně čekají Řecko předčasné parlamentní volby a předvolební průzkumy ukazují, že socialisté v nich budou tvrdě poraženi.  

Řecký parlament
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Petros Giannakouris

Ztrácet ale začínají i nacionalisté, kteří doteď tahali s vládou za jeden provaz. Odmítavý postoj k reformě zastává proto i šéf LAOSu Karatzaferis, zatímco někteří z odstupujících nacionalistických členů vlády naopak dali najevo, že v parlamentu reformu podpoří. Je tak i možné, že se nakonec do vlády zase vrátí, protože Papadimos upozornil, že v kabinetu nemůže zůstat jen ten, kdo s politikou vlády nesouhlasí a pro reformu hlasovat nebude.      

Favoritem voleb zůstává konzervativní Nová demokracie, která je rovněž ve vládní koalici. Její vůdce Antonis Samaras proto nadále usiluje o to, aby se volby už neodkládaly. Podle pozorovatelů citovaných agenturou AFP 85 konzervativních poslanců proto bude spíše hlasovat pro přijetí reforem.