Škoda za ztracená data z firemního počítače jde do milionů

Praha – Ztratili jste někdy firemní notebook? Vašeho zaměstnavatele to může položit. Přišel na to výrobce počítačových komponentů Intel, který prováděl průzkum mezi více než dvěma stovkami českých firem. Společnosti vyčíslily hodnotu ztracených dat a hrozbu jejich zneužití v průměru na milion a tři sta tisíc. A taková částka už může způsobit existenční problémy spoustě podniků. O citlivá data kvůli ztrátě počítače přišla každá druhá firma dotázaná v průzkumu.

Když se ztratí firemní počítač, už nejde jenom o hodnotu přístroje, ale hlavně o to, jaká data obsahuje. Na tom se shoduje devět z deseti českých firem, kterých se v průzkumu ptala společnost Intel. Cenu osobního počítače vyčíslily na zhruba 33 tisíc korun, hodnotu dat v něm na 202 tisíc korun.

Škoda, která by vznikla zneužitím citlivých údajů, je dokonce ještě několikanásobně vyšší. Podle obchodního manažera Intelu Petra Ulvra se hodnota dat pohybuje na úrovni 1 335 000 korun. „To je dvojnásobek částky z roku minulého a to je pro hodně firem likvidační,“ poznamenal. Každá druhá firma přitom přiznává, že o notebook přišla. Nejčastěji se ztrácejí mimo pracoviště nebo na cestách.

K datům v téměř každém druhém ztraceném počítači měl přitom zloděj nebo nálezce neomezený přístup, informace v nich nebyly nijak chráněny. Respondenti v průzkumu se tudíž čím dál tím častěji obávají toho, že se data důležitá pro chod firmy dostanou ke konkurenci a navíc ani nejsou nikde zálohovaná.

Nejlepší ochrana dat: šifrovací program

Ve Spojených státech, kde se ztrácí miliony přenosných počítačů ročně, dojde k prolomení a zneužití dat u tří čtvrtin případů. Češi za loňský rok nahlásili téměř 8 tisíc ztracených notebooků. Policii se ale zatím nepodařilo prokázat, jestli byly notebooky ukradeny kvůli informacím. Přitom chránit své údaje není příliš složité. Stačí k tomu vhodný šifrovací program, se kterým je pak ztracený notebook jeho nálezci k ničemu. Počítač pak dokáže znovu zprovoznit pouze majitel, který zná klíč.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové