Kalousek neprosadil spotřební daň na víno, proti byla i TOP 09

Praha – Většina poslanců se postavila proti návrhu ministra financí Miroslava kalouska uvalit na víno novou spotřební daň. S plánem nesouhlasila nejen většina poslanců ODS a Věcí veřejných, ale i Kalouskovi spolustraníci za TOP 09  v čele s předsedou Karlem Schwarzenbergem. Kalousek nicméně hodlá poslance přesvědčovat dál. Kromě nové daně na víno by příští rok rád spravil rozpočet i sjednocením DPH na 19 procentech nebo novou daní na uhlí a topné oleje.

V boji o novou daň na víno nakonec uspěli její odpůrci z řad výrobců, kteří většinu poslanců přesvědčili, že zatížení novou spotřební daní by celé české vinařství poškodilo. Proti Kalouskovu návrhu se navíc nezvykle postavili i poslanci jeho vlastní strany. „Nedovedu si představit, že jihomoravští vinaři by byli zdaněni a dovozová vína by nebyla zdaněna, já osobně budu zásadně proti,“ sdělil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

S osobním nadhledem se proti návrhu svého spojence postavil také předseda strany Karel Schwarzenberg. Sám Kalousek svůj neúspěch přiznává, i když ji podle svých slov tak trochu očekával. Boj za vyšší daně u vína nicméně nevzdává. „Budu argumentovat rovnými daňovými podmínkami pro všechny. Naprosto chápu, že kdo je z jižní Moravy, tak bude argumentovat tím, že by třeba nemohl domů,“ vysvětlil ministr.

Karel Schwarzenberg:

„V dobách nouze se musí šáhnout všude, kde je možné. Nicméně jako velký chlastač vína jsem instinktivně stoprocentně proti.“


Propočty ministerstva financí ke spotřební dani za víno
Zdroj: ČT24

Spotřební daní za víno by podle propočtů ministerstva státní kasa získala 2 miliardy navíc. Za každý domácí litr z téměř 200 milionů ročně zkonzumovaných by lidé zaplatili o deset korun navíc. Svůj návrh však bude ministr Kalousek těžce prosazovat. I když přesvědčí své kolegy z TOP, u ostatních koaličních stran už tak úspěšný zřejmě nebude. „Považuji to za návrh, který nemá žádnou politickou podporu,“ jednoznačně uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Video Reportáž Petra Vaška
video

Reportáž Petra Vaška