Ministr Kuba plánuje: Dostavíme Temelín i Dukovany

Praha – Ministerstvo průmyslu a obchodu kromě plánované výstavby dvou jaderných bloků v Temelíně zvažuje ještě jeden další v jaderné elektrárně Dukovany. Podíl jádra na výrobě elektřiny by díky tomu za 20 až 25 let vzrostl z nynějších 30 procent na více než polovinu. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Rozvoj jaderné energetiky bude součástí nové energetické koncepce ČR, kterou MPO hodlá dokončit k 30. červnu 2012. „Původní koncepce počítala do roku 2030 s tříprocentním růstem HDP, což se dnes ukazuje jako nereálné,“ vysvětlil důvod nové koncepce Kuba. Dosavadní verze energetické koncepce, se kterou pracovalo ministerstvo za Kubova předchůdce Martina Kocourka, počítala až s 18 novými reaktory do roku 2060, čímž by podíl jaderné energie vzrostl až na 80 procent. To považuje Kuba za příliš ambiciózní.  

Kuba časový horizont koncepce zkrátil na 20 až 25 let, kdy by si Česko mělo i nadále vystačit jen se dvěma jadernými elektrárnami v Temelíně a Dukovanech. MPO počítá také se zvýšením podílu elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů z nynějších sedmi procent na 13 procent, což je závazek vůči Evropské unii. Kuba by také v koncepci rád stanovil mírný přebytek výroby elektřiny v Česku nad spotřebou.

Další bloky by se měly stavět z peněz ČEZu

Temelín má nyní dva bloky, stavba třetího a čtvrtého má být hotova nejpozději v roce 2025, v Dukovanech jsou v provozu čtyři bloky. Stavbu nových dvou temelínských bloků by ČEZ podle Kuby měl financovat z vlastních zdrojů. Kuba dnes připustil možnost, že by mnohamiliardová investice mohla být provedena i na úkor dividend, které ČEZ vyplácí akcionářům včetně státu. „Bude to strategické rozhodnutí pro vládu,“ podotkl Kuba, podle kterého by stát společnosti ČEZ kvůli této investici zatím neměl dávat garance minimální výkupní ceny elektřiny či bankovní záruky.

Stejný názor má i předseda sněmovního hospodářského výboru a exministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). „Raději snížit dividendu ČEZu než hledat finanční prostředky a garance ve státním rozpočtu. Musí to (stavba nových jaderných bloků) být realizováno z vnitřních zdrojů ČEZu,“ uvedl Urban.

Solární elektrárna
Zdroj: isifa/LN
Autor: František Vlček

Kuba: Vývoz energie je důležitý pro konkurenceschopnost země

Přebytek do 15 procent je podle ministra důležitý pro soběstačnost země a stabilitu hospodářského prostředí. „Pokud se budeme soustředit na snižování emisí, tak se nám stane jedna šeredná věc. Výroba energie se přesune do třetích zemí, kde jsou emise neregulované. Takže nám se může stát, že budeme za šílené peníze zateplovat a snižovat emise a budou se na nás valit emise z Číny,“ varoval Kuba.  

„Český stát potřebuje jasný reálný plán na dalších 20 až 25 let. Musíme přinést mix, ze kterého můžeme vycházet. Reálný výhled, jak to bude vypadat, aby to bylo únosné pro český průmysl a rodiny,“ řekl Kuba. Vláda měla původně energetickou koncepci posoudit do konce loňského roku. Schválení nové koncepce se ale oddaluje již několik let a různé skupiny se v ní snaží prosadit své zájmy.