Egypt ani Tunisko vás neláká? Zkuste Maroko

Casablanca - Maroko vydělalo na tzv. arabském jaru. Povstání a násilí vyhnaly turisty z Egypta i Tuniska právě do této země. Cestovní ruch je po zemědělství hlavním zdrojem tamního hospodářství, přičemž zaměstnává přes 450 tisíc lidí.

Arabské jaro smetlo tři hlavy států, desítky let trvající diktatury, ale zároveň pošramotilo pověst Egypta, Tuniska a Libye v očích zahraničních turistů. Pro cestovatele se stalo v tomto regionu bezpečnou alternativou pouze Maroko. „Maroko je velmi bezpečnou zemí, to je důvod, proč jsme přišli zrovna sem, a ne do jiné země severní Afriky,“ potvrzuje i nizozemský turista Jan Kerker. 

„Maroko má své problémy, ale když se věci uklidní a mír znovu zvítězí, bude všechno dobré. Potřebujeme kontinuitu,“ míní ředitel hotelu Mohamed Hasnaoui. Maroko žije především z cestovního ruchu. Loni ho navštívilo zhruba 10 milionů turistů, a to hlavně ze západní Evropy. Místní ekonomika na nich vydělala celkem sedm miliard dolarů. Starý kontinent ale bojuje s hospodářskou krizí, a tak vláda začíná lákat Rusy nebo Poláky.

Video Dovolená v Maroku
video

Dovolená v Maroku

Lahcen Haddad, marocký ministr cestovního ruchu

„Turisté sem jezdí hlavně z Francie, Nizozemí a do jisté míry i ze Španělska a Itálie, tedy zemí, které jsou oběťmi hospodářské krize. Mezi slibné trhy patří ten britský, belgický nebo německý. Tráví v Maroku více nocí a jezdí jich sem stále více. Chceme se také zaměřit na východní Evropu, která nemá tak velké hospodářské problémy.“


Do roku 2020 chce vláda zařadit Maroko mezi prvních 20 světových turistických destinací. Zajistit to má speciální fond s rozpočtem téměř dvou miliard dolarů, díky kterému vzniknou nové hotely a restaurace.