Albánie obvinila ČEZ z účetních machinací a podvodů

Tirana - Česká energetická společnost ČEZ je prý v Albánii vyšetřována kvůli údajným podvodům a účetním machinacím. Její divize CEZ Shpërndarje účtovala fiktivní pokuty a faktury, aby následně mohla obhájit zvýšení cen elektřiny, napsal dnes portál BalkanInsight s odvoláním na úřad albánského generálního prokurátora. ČEZ v tiskové zprávě informace albánských médií popřel. 

„Kromě informací z médií zatím nemáme žádné informace z prokuratury. Můžeme však jednoznačně popřít informace albánských médií, na kterých je údajně vyšetřování založeno,“ prohlásila mluvčí ČEZu Eva Nováková. Současně uvedla, že je účetnictví společnosti kontrolováno pravidelně.

K obviněním a ani k vyšetřování se divize CEZ Shpërndarje podle serveru BalkanInsight nevyjádřila. Ovšem minulý týden v pátek se vedení ohradilo proti prohlášení prokuratury. Obvinění jsou prý výsledkem spekulací. „Celý příběh je vymyšlený, založený na úmyslně překroucených faktech s jediným cílem, a to podat špatný a nepravdivý obraz společnosti,“ citovala albánská televize Top Channel TV člena představenstva Martina Němečka.

Za vyšetřováním zřejmě stojí bývalý zaměstnanec

Úřady zahájily podle albánské televize Top Channel TV vyšetřování poté, co bývalý zaměstnanec obvinil společnost z podvodných dohod se zákazníky a státem. CEZ Shpërndarje je obviněna z nadsazeného účtování odběratelům elektřiny, kterou dodává od státní elektrárenské společnosti KES.

Český energetický gigant ČEZ
Zdroj: isifa/Euro
Autor: Jan Rasch

Česká firma prý také vystavila stovky falešných pokut neexistujícím zákazníkům, mnohé sankce uložila i stávajícím odběratelům, kteří o nich ale nebyli informováni. Následně vykázaná velká ztráta měla přimět kontrolní úřad ERE ke zvýšení cen energií. Loni byla CEZ Shpërndarje v Albánii opakovaně pokutována za to, že porušila předpisy pro instalaci elektroměrů.

Ve vysvětlení z minulého pátku CEZ Shpërndarje mimo jiné uvádí, že metodu pro výpočet škod stanovuje ERE a že všechny případy, které byly v rozporu s postojem tohoto regulátora, byly zrušeny. Společnost se ohradila i proti vytýkaným prozatímním smlouvám. Ty jsou podle ČEZ uzavírány s těmi, kteří elektřinu odebírali z nelegální přípojky a kteří se úmyslně vyhýbali novým smlouvám.

Zároveň společnost odmítla obvinění, že by záměrně neodpojovala neplatící domácnosti. Penále za zpoždění nesouvisí s tím, kdy je zákazník odpojen, ale počítá se od chvíle, kdy nejsou účty placeny. Se zpožděnými platbami se ČEZ vypořádává podle trestního zákoníku a podle dohody, kterou schválil ERE.

Albánie v roce 2009 odprodala společnosti ČEZ 76 procent akcií ve společnosti OSSH, která se starala o distribuci elektřiny pro zhruba jeden milion zákazníků. Češi za tento podíl nabídli 102 miliony eur. Firma se také zavázala investovat do aktivit získaného podniku během pěti let 200 milionů eur a rovněž splatit jeho starý dluh v hodnotě zhruba 122 milionů eur.