Do daňových rájů už odešlo skoro 12 tisíc českých firem

Praha - Zájem podnikatelů o přesun sídla do daňového ráje loni oproti roku 2010, který byl nejslabší za posledních pět let, výrazně vzrostl. Počet vlastníků českých firem z destinací považovaných za daňové ráje ke konci loňska meziročně vzrostl o skoro tři procenta na 11 752. Do daňového ráje loni přesídlilo 328 tuzemských společností, tedy o 14 procent více než o rok dřív. Vyplývá to z analýzy České kapitálové informační agentury (ČEKIA).

Z daňového ráje je nyní kontrolováno 3,28 procenta firem registrovaných v Česku, uvedla ČEKIA. „Podnikatelům se z mnoha důvodů v Česku nelíbí, a proto raději odcházejí, přitom sídlo v daňovém ráji pro podnikání v tuzemsku nepředstavuje žádnou nevýhodu. Pro naši ekonomiku, obzvlášť v období nedostatečných příjmů do státní pokladny, se jedná o negativní zprávu,“ podotkla analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová. Pokračující stěhování tuzemských firem z Česka do daňových rájů by podle ní mělo být varovným signálem pro politiky.

České firmy dávají přednost evropským rájům

K nejatraktivnějším daňovým rájům u tuzemských podnikatelů loni nadále patřilo Nizozemsko, s velkým odstupem následované Kyprem a Lucemburskem, nicméně jen Kypr posílil svoji pozici, vyplývá z analýzy. „Největší relativní přírůstek loni zaznamenaly Seychely, Kajmanské ostrovy a Belize,“ dodala Štěpánová.

Největší absolutní přírůstek měl v loňském roce Kypr, odkud bylo na konci roku ovládáno 1 705 tuzemských firem, tedy o 155 víc než o rok dřív. Počet českých společností s vlastníkem ze Seychel se loni zvýšil o 25 procent, z Kajmanských ostrovů o 19 procent a z Belize o 13 procent. U nejatraktivnějšího Nizozemska naopak ovládaných tuzemských podniků ubylo o necelého půl procenta na 4 501.

„Dvě třetiny společností kontrolovaných z daňového ráje mají vlastníky s evropskou adresou. Z 'exotických' destinací je ovládáno jen necelých 11 procent subjektů,“ uvedla ČEKIA.


Za posledních šest let, kdy ČEKIA tyto statistiky sleduje, se počet firem s vlastníkem z daňového ráje zvýšil o 60 procent, tedy o 4 418. Společností kontrolovaných z Nizozemska přibylo nejvíc, o 1 459, následoval Kypr s přírůstkem o 1 042. Největší procentní přírůstek zaznamenaly od roku 2006 Seychely o 218 procent, Belize o 194 procent, Panama o 164 procent a Kypr o 157 procent.

ČR má v počtu firem v daňových rájích náskok i před Slovenskem

„Relativní počet českých firem, které jsou kontrolovány z daňového ráje, je v Čechách o 108 procent vyšší než na Slovensku,“ upozornila Štěpánová. „Tento náskok si Česká republika ve srovnání se Slovenskem udělala již v předchozích letech, kdy bylo Slovensko považováno za středoevropský daňový ráj, nicméně globální finanční a později dluhová krize, podnikatelská a politická atmosféra, špatná vymahatelnost práva, stejně jako zvyšování daní se v posledních letech staly katalyzátorem zvýšeného zájmu českých i slovenských podnikatelů o přesun sídla do daňového ráje,“ dodala Štěpánová.

Podíl českých firem kontrolovaných z daňových rájů dosáhl vrcholu v roce 2009. A od té doby mírně klesá. Na Slovensku je to naopak. Tam nyní počet subjektů s vlastníkem v některém daňovém ráji v poslední době kontinuálně roste.