Albert přelepoval datum spotřeby u sýrů, některé už byly plesnivé

Praha – Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v jednom z pražských hypermarketů Albert balené sýry, u kterých bylo opakovaně přelepeno datum spotřeby. U některých výrobků bylo posunuto dokonce o více než dva týdny. Jindřich Pokora ze SZPI potvrdil, že na některých sýrech inspektoři dokonce odhalili plíseň. Tyto potraviny podle něj mohly ohrozit zdraví spotřebitelů.

Sýry s přelepenou etiketou našla inspekce v Albertu v Tuklatské ulici v Praze 10. Zjištění se týkalo dvou výrobků s názvem „Eidam salám uz. 40 %“. Inspekce, podle které hypermarket klamal spotřebitele, okamžitě zakázala jejich další uvádění do oběhu.

Jindřich Pokora, ředitel odboru kontroly, SZPI

„Toto zjištění je velice závažné z toho důvodu, že tyto výrobky nesmí být prodávány. Po vypršení doby použitelnosti mohou být pro spotřebitele zdravotně nebezpečné.“


„I když se zde jednalo pouze o dva kusy závadných potravin, SZPI bere takové případy velmi vážně. Klamání spotřebitelů tímto způsobem je nejen zásadním porušením platných právních předpisů, ale může i snížit důvěru v podnikatelskou etiku v potravinářství mezi zákazníky,“ upozornil ústřední ředitel potravinářské inspekce Jakub Šebesta.

Ahold čeka pokuta v řádu stovek tisíc

SZPI nyní zahájí správní řízení a pak řetězci uloží pokutu. Ta by se měla pohybovat v řádech stovek tisíc korun. „Při uložení pokuty se musí zohlednit rozsah porušení předpisů. Jednalo se totiž pouze o jednu provozovnu,“ konstatoval Jindřich Pokora, ředitel odboru kontroly v SZPI.

Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové

„My jsme si vědomi závažnosti tohoto nálezu. I když se jednalo o dva kusy, nebereme to na lehkou váhu,“ uvedla později mluvčí společnosti, která kromě maloobchodů Albert ještě provozuje hypermarkety Hypernova. Podle inspektorů v případě plesnivých sýrů není co vysvětlovat. „Tady bylo jasné zjištění, že tento výrobek byl prodáván klamavou obchodní praktikou,“ prohlásil Pokora.

Oba sýry s přelepenými etiketami inspektoři objevili v samoobslužném chladicím pultu v úseku lahůdek. Na etiketách stálo: baleno: 03. února 2012 a spotřebujte do: 09. února 2012. Při kontrole se však ukázalo, že pod etiketami byly další etikety s jinými daty výroby a použitelnosti. Na jednom ze sýrů došlo k přelepení dokonce dvakrát. První ze vzorků tak byl postupně označen datem spotřeby do 21. ledna 2012, 29. ledna 2012 a nakonec do 9. února 2012. Druhý z nich měl být podle původního označení spotřebován do 3. února 2012.

Označení potravin „Spotřebujte do“ uvádí datum použitelnosti potravin. Po tomto datu není povoleno takto označené zboží dávat do oběhu. Potraviny se tak už nesmí v obchodech prodávat spotřebitelům.


Další nesrovnalost vyšla najevo v Českých Budějovicích, kde v prodejně Penny byly označeny visačkou „Česká kvalita“ prsní řízky a zavináče z Polska a sýry ze Slovenska. Prodejci nyní musí všechny výrobky přeznačit. „Pokud by opatření nebylo splněno, uvažovalo by se o dalším správním řízení, případně i složení pokuty,“ upozornil mluvčí SZPI Michal Spáčil.

Nedostatky odhalí asi třetina kontrol

Ročně inspekce v maloobchodních provozovnách provede přibližně 15 tisíc kontrol, přičemž ve třetině z nich kontroloři zjistí nějakou nesrovnalost. „Je to relativně vysoké číslo,“ připustil Pokora. Ovšem většina prohřešků podle něj není tak závažná jako ty dnes objevené. Nejčastěji se jedná o špatné hygienické podmínky v obchodech či prodej znečištěného ovoce a zeleniny.