Obchody na ruzyňském letišti jsou nejdražší v Evropě

Berlín – Obchody na pražském letišti jsou nejdražší v Evropě. Takový výsledek přinesl srovnávací test německého autoklubu ADAC, který porovnával ceny v bezcelních prodejnách na 11 předních evropských letištích. Nejlevněji lze podle něj nakoupit na londýnském Heathrow.

ADAC v testu zjišťoval, za kolik zákazník na každém z letišť pořídí nákup složený z 12 produktů, zejména parfumerie, kosmetiky, alkoholu, sladkostí a tabáku. Zatímco v Praze vyšel nákup v přepočtu na 565 eur (zhruba 14 200 korun), totéž zboží v britské metropoli kontrolory stálo 436 eur (přibližně 10 950 korun). 

Největší cenové rozdíly ADAC odhalil u kosmetiky, alkoholu a cigaret. V prvních dvou kategoriích má Praha podle autoklubu nejdražší duty free shopy, tabák zde naopak vyjde nejlevněji. Za litr značkového koňaku zaplatí pasažéři na ruzyňském letišti téměř 67 eur, zatímco v Londýně jim na stejnou lahev stačí jen 37 eur. Podobně velký rozdíl byl i u cen kosmetiky. Na pražském terminálu stál krém přes 100 eur, v nedalekém Mnichově vyšel tentýž na 74 eur. Naopak na kartonu deseti balíčků cigaret jedné značky zákazníci na Ruzyni ušetří téměř 25 eur oproti Paříži, kde je vyjde na 58 eur. 

ADAC test prováděl spolu s nizozemským autoklubem ANWB od srpna do listopadu loňského roku. Ceny porovnávaly také na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem, Düsseldorfu, Římě, Barceloně, Amsterodamu, Bruselu a Vídni.