Do lázní loni přijelo rekordních 711 tisíc turistů, přibývá cizinců

Praha - V průběhu loňského roku navštívilo tuzemské lázeňské areály rekordních 711 tisíc turistů, tedy o 5,4 procenta více než v roce 2010. Zhruba 60 procent klientely tvořili cizinci, kterých přijelo 345 tisíc, což je devítiprocentní meziroční nárůst. Jednoznačně nejvíce lidí jezdí do lázní v Karlovarském kraji, jak informoval viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

Karlovarský kraj loni navštívilo 427 tisíc lázeňských hostů, o 7,6 procenta více než v roce 2010. Z toho bylo 320 tisíc cizinců a 107 tisíc Čechů. Druhým nejnavštěvovanějším je se značným odstupem Zlínský kraj, vloni do tamních lázní přijelo přes 65 tisíc hostů. Čechů bylo 60 tisíc, cizinců pět tisíc. Olomoucký kraj navštívilo 50 tisíc hostů, z toho bylo jen asi tisíc cizinců. Návštěvnost lázní v Olomouckém kraji meziročně vzrostla o 7,4 procenta.

Ze sousedního Německa přijelo do lázní 162 tisíc lidí, což je o 5,7 procenta méně než předloni. Naopak návštěvníků z Ruska přibylo o téměř třetinu, konkrétně jich přijelo 84 tisíc. Ruská klientela preferuje Karlovarský kraj, kde je spokojena především s jazykovou vybaveností českého personálu. Dalším plusem jsou přímé lety Karlovy Vary - Moskva, které vybavují České aerolinie a Aeroflot téměř každé dva dny.

Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

„Všeobecně můžeme konstatovat, že české lázeňství ještě zdaleka nevyčerpalo svůj potenciál.“ Podle něj se tuzemské lázně orientují především na léčbu a nenabízí relaxační lázeňství pro zdravou populaci. Desetitisíce českých turistů tak podle něj raději zamíří do zahraničí, především na Slovensko a do Maďarska.


„Ruští návštěvníci si ovšem také stěžují na neřešené nešvary českého cestovního ruchu, a to na služby poskytované českými taxikáři a jejich chování k cizincům,“ varoval Okamura. Turistům z Ruska podle něj vadí i to, že na vydání českého víza musí čekat dva týdny, ovšem v některých případech i delší dobu.