Kaufland v Blansku prodával prošlé sýry

Brno - Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) našli v prodejně Kaufland v Blansku sýry s pozměněným datem spotřeby. Prodejce tím prodlužoval trvanlivost výrobku. Inspektoři kvůli klamavému označení zakázali prodej 25 kilogramů sýrů. Obchodnímu řetězci hrozí pokuta. V posledním týdnu se jedná o několikátý případ, kdy se v obchodech prodávalo prošlé jídlo.

„Sýry byly krájeny z původních balení, označených odpovídajícím datem použitelnosti či dobou minimální trvanlivosti přímo výrobcem. Po nakrájení bylo zboží opatřeno novými etiketami, na nichž však byla uvedena doba pro spotřebu delší, než odpovídalo skutečnosti,“ popsal praktiky obchodního řetězce mluvčí inspekce Michal Spáčil.

U všech sýrů prodejce změnil dobu trvanlivosti na 20. února, jeden z nich měl být přitom spotřebován už v úterý 14. února. Jednalo se o sýr s modrou plísní uvnitř hmoty Paladin. Další sýry měly uvedené datum spotřeby od výrobce 17. a 18. února. Týkalo se to sýrů Excelent zelený pepř, Excelent uzený sýr s česnekem a Kamadet královský sýr.

Za nekalé obchodní praktiky Kauflandu hrozí pokuta

„SZPI vyhodnotila klamavé označení těchto výrobků jako takzvanou nekalou obchodní praktiku, která je zakázána zákonem o ochraně spotřebitele. Sýr Paladin byl navíc v den kontroly prodáván s již prošlým datem použitelnosti,“ vysvětlil Spáčil s tím, že s prodejcem bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty.

Kaufland se nechal slyšet, že zjištěné nedostatky vznikly kvůli pochybení jednotlivce a nedodržení řádného postupu. „Naše společnost samozřejmě případ velmi důkladně prošetří a přijme patřičná opatření, aby se případ neopakoval,“ podotkl mluvčí řetězce Michael Šperl, podle kterého všichni zaměstnanci společnosti Kaufland prošli školením, při kterém je kladen velký důraz na pravidelnou kontrolu minimální trvanlivosti.

Prošlé nebo klamavě označené potraviny našli inspektoři SZPI za poslední týden víckrát. V prodejně Ahold v Blansku našli klamavě označenou debrecínskou pečeni, ve stejném řetězci v Praze potom prošlé plesnivé sýry Eidam.