Řecku utíká čas, dohoda o pomoci už je prý na stole

Atény – Světové agentury uvádějí, že mezinárodní věřitelé už v zásadě dospěli ke kompromisu a dohoda o záchraně Řecka je tak téměř hotova. Oficiálně bude oznámena v pondělí, kdy by ji měli strvrdit také ministři financí eurozóny. Atény by si tak měly zajistit i druhý záchranný úvěr v objemu 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč), i když podrobnosti jeho uvolnění se mají ještě doladit. Zároveň dnes Řecku vyprší lhůta k dosažení dohody o výměně státních dluhopisů, které drží soukromí investoři.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Angelos Tzortzinis

Atény oznámily, že našly způsob, jak splnit jednu z posledních podmínek půjčky. Teď je však třeba doladit detaily dohody. Věřitelé po Řecku požadují jasné záruky, že bude dál škrtat v rozpočtu a provede slíbené reformy. „Po Řecích chceme velmi bolestivé oběti. Chápeme odpor části populace, země ale v minulosti udělala spoustu chyb. Je potřeba si uvědomit, že Řecku výrazně pomůžeme. Bankovní sektor je připravený smazat 70 procent pohledávek,“ konstatoval francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.

Christos Papucis, řecký ministr veřejného pořádku

„Řecko plní všechny požadavky. Lidé už jsou ale vyčerpaní a vláda vyvíjí nadlidské úsilí. Náš hospodářský a sociální systém už je za bodem vyčerpání. Myslím si, že teď je na řadě Evropa, aby splnila své závazky.“


Jak přesně bude finální dohoda vypadat, zatím není jisté. Spekuluje se o několika variantách. Ve hře by mohlo být i rozdělení řecké pomoci na dvě části - první (prioritní) by zahrnovala peníze na splácení řeckého dluhu, druhá pak prostředky na krytí nových schodků. „Pokud Řecko nebude schopné plnit dohodnutou cestovní mapu, peníze na hlubší primární schodky jednoduše nedostane,“ konstatoval hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Řecké hodiny nekompromisně tikají. Přijde dnes dohoda o odpisu dluhopisů?

Řecku navíc dnes vyprší lhůta k dosažení dohody o výměně státních dluhopisů, které drží soukromí investoři. Ti mají odepsat zhruba polovinu nominální hodnoty obligací, což je asi 100 miliard eur. Stále častěji se však hovoří o tom, že budou muset škrtnout až 70 procent hodnoty dluhopisů. Konečný termín se už několikrát posunul, o dnešku jako o poslední možnosti hovořil ministr financí Evangelos Venizelos.

Klíčovou roli patrně sehrají centrální banky členských zemí eurozóny, které podle zdrojů souhlasí s výměnou řeckých státních dluhopisů za nové. Měnit je patrně budou už o víkendu, tedy dříve než soukromí věřitelé. U nich se s výměnou počítá začátkem příštího týdne.

Státní dluh Řecka se pohybuje kolem 350 miliard eur (asi 8,8 bilionu Kč), což je více než 160 procent hrubého domácího produktu země. Soukromí věřitelé drží papíry za zhruba 200 miliard eur. Klíčové je pro Řecko datum 20. března. Právě tehdy musí zadlužená země splatit dluhopisy v hodnotě 14,5 miliardy eur, na což by bez zahraniční pomoci neměla dostatek peněz.

Video Řecko pravděpodobně dosáhne na další záchranný balík
video

Řecko pravděpodobně dosáhne na další záchranný balík

Řecko pravděpodobně dosáhne na další záchranný balík

S6 17.02.12 6:25

Komentář Jana Jedličky