Víc kontrol obchodních řetězců, víc prošlých potravin, víc pokut

Brno - Obchody Albert, Billa a Tesco stále manipulují s datem minimální trvanlivosti potravin a porušují tím zákon. Ozývají se i zákazníci. Potraviny, se kterými se nejvíce šidí, jsou sýry, salámy a šunky. Po kontrolách na pochybení upozornila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Michal Spáčil, mluvčí inspekce

„Původní data použitelnosti zjistila SZPI kontrolou dokumentace, původních balení a etiket. Vzhledem k těmto i předcházejícím zjištěním o manipulaci s datem použitelnosti nebo dobou minimální trvanlivosti u některých prodejců věnuje SZPI zvýšenou pozornost kontrolám zboží, které je krájeno nebo děleno přímo v prodejnách.“


Kontroly v Jablonci, Tachově nebo Veselí nad Moravou

Špatně označené nebo prošlé výrobky našli kontroloři na prodejnách společností Ahold (supermarket Albert), Tesco a Billa v Jablonci nad Nisou, Tachově, Držovicích a Veselí nad Moravou. Týkaly se sýrů, šunek, salámu a salátů. Podle Spáčila jde o nekalé obchodní praktiky prodejců, které jsou zakázány zákonem o ochraně spotřebitelů. Se všemi prodejci bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty.

Společnost Ahold pochybení přiznává a zaměstnance potrestá pokutami


SZPI v minulém týdnu objevila prošlé sýry a masné výrobky na prodejnách Ahold a Kaufland v Praze a v Blansku. Prošlé sýry prodávané na prodejně v Praze byly dokonce plesnivé. V Blansku inspektoři tento týden zakázali prodávat 25 kg klamavě označených sýrů. Všechny prodejce teď čeká správní řízení, které rozhodne o výši pokuty.