Dva ze tří Čechů si myslí, že si za reálný příjem dopřejí méně

Praha – Dvě třetiny lidí se domnívají, že si za reálný příjem dopřejí méně než před rokem. Oproti loňsku to znamená výrazný propad, loni tak soudila necelá polovina lidí. Vyplývá to z výsledků lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), podle kterého jde o historicky nejhorší výsledek. Srovnatelně dopadl průzkum jen na začátku roku 2008.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: David Port

V letošním průzkumu 30 procent dotázaných uvedlo, že reálný příjem jejich domácností je zhruba stejný jako před rokem, a pouze tři dotazovaní ze sta uvedli, že za svůj příjem mohou nakoupit „o něco více“.

Odpovědi souvisí se subjektivním hodnocením životní úrovně domácnosti

  • Nadpoloviční většina těch, kdo ji hodnotí příznivě, odpovídala, že mohou za svůj příjem nakoupit více než před rokem nebo stejně.
  • 90 procent dotázaných se špatnou životní úrovní tvrdí, že za příjem své domácnosti nakoupí méně než před rokem.
  • V horších barvách vidí vlastní příjem v porovnání se situací o rok zpět lidé starší 60 let a důchodci.
  • Naopak relativně příznivěji vyznívají odpovědi lidí ve věku od 20 do 29 let, absolventů vysokých škol a vysoce kvalifikovaných odborníků a podnikatelů.

Co čekají lidé letos

Znehodnocení měny očekávají čtyři pětiny lidí, přibližně šestina doufá v ten samý obnos a jeden ze sta očekává, že za stejné peníze bude možné nakoupit o něco více.

Inflace

Méně než polovina dotázaných míní, že současná inflace je přijatelná, dvě pětiny respondentů si myslí opak. V porovnání s předchozím průzkumem narostl o deset procentních bodů podíl těch, kdo stávající inflaci považují za spíše nepřijatelnou. Od ledna 2007 se jejich počet zdvojnásobil.

„Jde o nejhorší výsledek srovnatelných výzkumů od konce 90. let minulého století. Přes tento propad je aktuální hodnocení inflace stále ještě podstatně příznivější, než bývalo v letech 1993 až 1998, kdy míra inflace bývala fakticky mnohem vyšší než v současnosti,“ uvádí CVVM.


Průzkumu se v polovině ledna zúčastnilo 1090 obyvatel ČR starších 15 let.