Vláda chce dát šanci českým uchazečům o práci, mnohdy však není zájem

Praha – Česko si chce chránit pracovní trh a volná místa nabízet především tuzemským uchazečům. Úřady práce totiž na pokyn vlády nebudou od poloviny roku nabízet místa a prodlužovat pracovní povolení nekvalifikovaným cizincům ze zemí mimo Evropskou unii. Toto opatření s sebou však může přinést i negativa v podobě nedostatku zaměstnanců, pomalejší výroby a vyšších cen.

S možným nedostatkem pracovníků si budou muset poradit i stavební firmy, nádeníci z Ukrajiny zastávají většinu lehčích prací. Vrásky na čele by mohlo opatření vlády přidělat i obchodním domům, kde se cizinci uplatňují za pokladnami nebo při doplňování zboží.

„Naše společnost by ráda zaměstnávala výhradně občany České republiky, bohužel však o některé profese není mezi našimi občany zájem,“ říká Kateřina Goroškov Řeháková, mediální zástupkyně společnosti Spar.


Úřady práce chtějí dát Čechům šanci

Cizincům se nebudou vydávat nová povolení k zaměstnání v dělnických profesích. Ta stávající prodlouží nejvýš na půl roku, a to jen tehdy, když místo nebude možné obsadit novým nezaměstnaným uchazečem.

„Je to absolutní nesmysl. Češi, kteří by chtěli tyto práce vykonávat, tak už je dávno dělali,“ tvrdí Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti. Průzkumy říkají, že každá čtvrtá až pátá tuzemská firma cizince zaměstnává, ty z EU třeba i v managementu, ty ze třetích zemí hlavně v dělnických profesích. Pracujících cizinců v posledních letech v Česku ubývá.

Video Reportáž a komentář Jana Šenkýře
video

Reportáž a komentář Jana Šenkýře