Írán neprodává ropu Britům a Francouzům

Teherán - Írán zastavil prodej ropy britským a francouzským podnikům. Uvedl to mluvčí iránského ropného průmyslu. Teherán tak reaguje na sankce, které na zemi uvaluje Západ kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu. Podezřívají ho, že se snaží vyvinout atomovou zbraň. Teherán to popírá. 

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Jason Merritt

K britským a francouzským koncernům už nemá dotéct ani kapka íránské ropy. Rozhodnutí úřadů oznámila státní televize. „Mluvčí ministerstva ropného průmyslu k zastavení vývozu dodal, že íránská ropa může zamířit k jiným zákazníkům, kteří nahradí britské a francouzské firmy,“ uvedl hlasatel íránské televize. 

Do Evropy proudí zhruba pětina íránského ropného exportu. Francie ale odebírá 2 procenta a Británie jen necelé procento tamní produkce. Ropné giganty Total a BP navíc už dříve dovoz íránské ropy zastavily. Pro Teherán je mnohem důležitější vývoz do Číny a Indie. Poslední krok režimu je tak spíše symbolické gesto. 

„Írán je přesvědčen, že cílem sankcí není jen jeho jaderný program. Podle Íránu jde o víc. Vedení režimu si myslí, že pokud ustoupí, může přijít o všechno. Proto je pro ně výhodné jednat z pozice síly,“ komentuje to bývalý íránský diplomat Alí Granmíja. 

Svou sílu neváhá Teherán demonstrovat. Vysílání státní televize plní záběry vojenských cvičení nebo pokroků v jaderném výzkumu. Írán také nikdy nezapomene zopakovat, že jeho atomový program má čistě mírové účely. Západ je přesvědčen o opaku. Sílí tak nejen sankce, ale také spekulace o možném útoku proti íránským jaderným zařízením.