Česko a některé další země EU zastavily dovoz ropy z Íránu

Brusel - Česká republika, Belgie a Nizozemsko zastavily dovoz ropy z Íránu, uvádí Evropská komise. Ropu zatím odebírají Řecko, Španělsko a Itálie, ovšem také začaly její dovoz omezovat. Již během víkendu zastavil Írán vývoz ropy některým odběratelům ve Francii a Velké Británii. Tímto krokem reagoval na sankce, které na něj uvalily západní země za jeho kontroverzní jaderný program.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: DEVON ENERGY COPRPORATION HANDOUT

Podle vyjádření mluvčí komise Marlene Holznerové pro agenturu Reuters nyní není možné říci, jak je na tom dnes Francie s nákupem íránské ropy. Nicméně tamní energetický kolos Total uvedl, že ropu z Íránu přestal dovážet. Podle Holznerové přestaly Velká Británie, Rakousko a Portugalsko íránskou ropu nakupovat už dříve.

Jak ale uvádí server IHNED.cz, v případě Česka nešlo o reakci na situaci z posledních dnů. Kontrakty na dodávky ropy z Íránu vypršely již na konci minulého roku. „Naši dodavatelé reagovali nejen na hrozby ohledně uzavření Hormuzského průlivu a pro tento rok s íránskou ropou nepočítají,“ prohlásil pro IHNED.cz Jaroslav Pantůček z přepravce ropy Mero.

Na ceny benzinu nebudou mít zastavené íránské kohoutky zřejmě vliv

Dnešní zastavení odběru ropy z Íránu se nejspíše tuzemských cen pohonných hmot nedotkne, jak soudí analytik společnosti Broker Consulting Jan Šimek: „S cenou ropy zahýbalo samotné embargo a napětí na Blízkém východě. To, že se ČR připojila, je naprosto marginální jak z hlediska ceny ropy, tak z hlediska finální ceny pohonných hmot. I kdyby se ČR nepřipojila, ceny pohonných hmot by byly stejně vysoké.“

Česko dovezlo za první tři čtvrtletí roku 2011 z Íránu 169 tisíc tun ropy, což bylo mírně víc než předloni, jak informují údaje Českého statistického úřadu. „Naposledy se dovoz ropy z Íránu uskutečnil v červenci 2011 ve výši 22 tisíc tun,“ přiblížila mluvčí ČSÚ Bohumila Beranová. Podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu činil podíl íránské ropy na celkovém dovozu „černého zlata“ do České republiky za devět měsíců loňského roku 3,3 procenta. Více než polovina ropy proudí do Česka z Ruska.

Ukazatel stavu palivové nádrže
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Jason Merritt

Do Česka proudí přes 57 procent ropy z Ruska, konkrétně přes ropovod Družba. Surovina z ostatních zemí, tedy z Ázerbájdžánu, Kazachstánu a Íránu, se do ČR dostává přes italský přístav Terst. Z tankerů se tam ropa dostává do ropovodu TAL, odtud teče do Bavorska. Tam se dostává do navazujícího ropovodu IKL, který vede do ČR.


Ropu z Íránu v Evropě odebírá ve velké míře Itálie, Řecko a Španělsko

Až dosud patřily k největším evropským odběratelům íránské ropy Itálie, Řecko a Španělsko. Írán do zemí Evropské unie vyvážel zhruba pětinu celkového objemu ropy, jejíž prodej se významně podílí na příjmech íránské vlády. Přitom tamní činitelé v minulých dnech tvrdili, že když EU přestane ropu z Íránu dovážet, Írán to nijak nepoškodí.

Největší množství íránské ropy odebírá z celosvětového pohledu Čína. Ještě předloni tam směřovala asi pětina íránského vývozu této suroviny. Japonsko v tom stejném roce nakoupilo zhruba sedmnáct procent a Indie asi šestnáct procent íránského exportu. Itálie se na celkovém množství podílela zhruba desetinou.

Mezinárodní agentura pro energii: Nedostaek íránské ropy není tak zásadní

Země Evropské unie se podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) s náhlým zastavením dovozu íránské ropy dokážou vyrovnat bez větších problémů. Evropští odběratelé se totiž už začali připravovat na embargo EU na dovoz íránské ropy, které má platit od července. IEA je hlavním energetickým poradcem západních zemí včetně Česka.

„Pokud Írán okamžitě zastaví export, nemyslíme si, že by to mělo na trh příliš významný dopad,“ prohlásil pro agenturu Reuters ředitel odboru IEA pro energetické trhy a energetickou bezpečnost Didier Houssin. Mimo to, že odběratelé se už na novou situaci začali adaptovat, omezí dopad íránského kroku blízký konec zimní sezony. Ve druhém čtvrtletí navíc obvykle evropské rafinerie omezují provoz kvůli údržbě.

Ovšem kdyby vystala potřeba, IEA je připravena použít strategických ropných rezerv v členských zemích. „Situaci pečlivě sledujeme, jako obvykle. V případě potřeby jsme připraveni reagovat,“ dodal Houssin.