Absolventi VŠE berou 51 000, umělci a zemědělci půlku

Praha - Absolventi Vysoké školy ekonomické berou průměrně 51 000 korun, absolventi uměleckých a zemědělských škol polovinu. Čísla přinesl nový průzkum Střediska pro vzdělávací politiku Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Zaměstnáním snů je pak pro české vysokoškoláky práce v ČEZu, bez ohledu na to, jaký obor studují. Představu o lukrativní profesi si současní studenti obecně spojují se silnými firmami. Podle průzkumu Studentské unie u studentů bodují i velké poradenské společnosti nebo podnik Škoda Auto.

Absolventi ekonomických, informatických a právnických oborů berou čtyři roky po absolvování školy průměrně 40 000 korun měsíčně. V průměru až o 17 000 méně vydělávají naopak absolventi uměleckých a zemědělských oborů.

Podle průzkumu studentské unie preferují například ekonomové jako prvního zaměstnavatele velké poradenské firmy, jako jsou PWC nebo Ernst & Young. „Do naší firmy se každoročně hlásí tisícovky lidí, nabíráme 150 lidí. Nástupní mzda je vyšší než průměrná mzda v ČR a pohybuje se nad třiceti tisíci,“ uvedla Lenka Matoušová, personální manažerka z PWC. 

Absolvent pražských práv začíná podle statistik s platem 44 tisíc korun. Jako nejlepší startovací čáru si studenti práv vybírají kancelář Allen & Overy, která působí ve 27 zemích světa. „Při výběru budoucího zaměstnavatele hrála roli především náplň práce, ale i jistota zaměstnání a perspektiva mzdového růstu,“ komentoval výsledky průzkumu Daniel Novák z České studentská unie. Studenti technických oborů chtějí do Škody Auto, pro studenty medicíny a farmacie představuje práci snů Zentiva. Absolutním hitem je pak už delší dobu energetický gigant ČEZ. 

Video Práce snů pro absolventy tématem Ekonomiky ČT24
video

Práce snů pro absolventy tématem Ekonomiky ČT24

O výši platu ovšem rozhoduje i to, z jaké školy mladý odborník vyšel a v jakém městě si práci hledá. Například začínající právník z Univerzity Karlovy bere podle průzkumu již zmíněných 44 000 korun, absolvent práv z Olomouce jen necelých 28 000 korun. 

Před čtyřmi lety lákala studenty státní správa

Průzkum studentských preferencí proběhl i v roce 2008, tedy v době, kdy vypukla finanční krize. Tehdy byli studenti opatrnější a volili práci pro stát. Nejžádanější byla Česká národní banka, která v současném žebříčku vůbec nefiguruje. Státní správa letos naprosto propadla. „V posledních letech státní sféra nepředstavuje ani možnost rozumného výdělku, ani možnost rozumného růstu,“ myslí si personalista Jan Bubeník. V dalších letech by podle odhadů personalitů mohly studenty nejvíce zajímat technologické firmy, jako třeba Google.

Nejhůře hledají práci absolventi zemědělky a přírodovědci

Statistiky z let 2010 a 2011 také ukázaly, že nejsnáze najdou práci lékaři, právníci a učitelé. Naopak nejhůře na tom jsou zemědělské a přírodovědecké fakulty. „Mezi jejich absolventy přesahuje míra nezaměstnanosti osm procent. Mnohem jednodušší to tradičně mají absolventi, kteří hledají místo v Praze nebo na jihu Moravy, než na severu a východě České republiky,“ uvádí dokument. 

V průzkumu se školy rovněž srovnávaly podle úspěchů ve vědě, spolupráci s podniky, městy a zahraničními univerzitami, dále podle podílu magistrů a doktorandů a nabídky celoživotního vzdělávání. „Nejvyšší nárůst o 10,9 procenta za poslední dva roky zaznamenalo české vysoké školství ve výzkumné a umělecké funkci,“ stojí v materiálu. Ve vědě bodovala Vysoká škola chemicko-technologická, brněnské VUT, pražské ČVUT a Univerzita Karlova.  

Se zahraničím nejvíce spolupracují umělci

V oblasti mezinárodní spolupráce je nejlepší Vysoká škola umělecko-průmyslová, která vysílá velký podíl studentů na zahraniční univerzity. V získávání peněz z komerční sféry je nejúspěšnější Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně a liberecká Technická univerzita, která vyvíjí nanomateriály využitelné v průmyslu. Brněnská veterina nabízí také nejvíc možností dalšího vzdělávání.

Nejvyšší podíl doktorandů je na VŠCHT, naopak jako čistě regionální univerzity vyšly ze srovnání Vysoká škola polytechnická v Jihlavě a českobudějovická VŠTE, které nabízejí jen bakalářské studium.