Rwanda chce do země přitáhnout velké banky a jejich peníze

Kigali - Centrální banka v africké Rwandě chce otevřít dveře bankám ze zahraničí. V zemi je totiž jen několik velkých finančních domů, které jsou schopny financovat velké projekty. A právě ty země potřebuje, aby podpořila růst tamní ekonomiky.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Eric Dessons

Rwanda je malý vnitrozemský stát v centrální Africe. Jeho ekonomika byla v devadesátých letech ochromená občanskou válkou a nyní potřebuje investice. Ovšem sehnat peníze je obecně problém. Centrální banka proto začíná vydávat nové licence finančním domům. Jednou z prvních příchozích je původem keňská Equity Bank. 

„Tím, že Equity Bank dělá velké investice v oblasti elektronických plateb, už teď předčila většinu zaběhlých komerčních bank. Bankovní sektor potřebuje modernizovat,“ vysvětlil rwandský ministr financí John Rwangombwa. 

Ve Rwandě dosud působilo devět komerčních bank a stovky malých finančních firem. Ty ale nejsou schopny financovat velké investiční úvěry. „Fungující bankovní systém je srdcem každé ekonomiky a v mnoha afrických zemích chybí velké finanční ústavy, které jsou schopny financovat drahé projekty. Zvláště v oblasti infrastruktury, což je právě oblast, která tento kontinent trápí nejvíce,“ říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. 

Claver Gatete, guvernér Rwandské centrální banky 

„Potřebujeme banky, které jsou schopné poskytnout úvěry ve výši minimálně 100 milionů dolarů a mají mezinárodní dosah.“

zdroj: Reuters


Podle guvernéra centrální banky rwandské hospodářství v současnosti nejvíce ohrožuje dluhová krize v eurozóně. Ta je totiž jedním z hlavních obchodních partnerů Rwandy. Ekonomika afrického státu, tažená zejména zemědělstvím, turismem a vývozem, kvůli ní letos poroste „jen“ o 7,6 procenta.