Česko vydalo emisi dluhopisů za 50 miliard, zájem byl obrovský

Praha - Česká republika vydala emisi desetiletých dluhopisů za 50 miliard korun. Poptávka na trhu byla téměř dvojnásobná. Roční pevný výnos činí 3,875 procenta. Transakce byla podle ministra financí Kalouska úspěšná i přes složitou situaci na finančních trzích. Celková poptávka investorů přesáhla nabídku o 1,5 miliardy eur.

Česko vydalo emisi desetiletých dluhopisů za dvě miliardy eur (téměř 50 miliard korun). „Transakce potvrdila status České republiky jako velmi důvěryhodného emitenta,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Transakce byla podle něj úspěšná i přes složitou situaci na finančních trzích.  

Česká republika letos při prodeji dluhopisů nezaznamenala žádné zásadní problémy, navíc se daří snižovat i rizikové prémie. Česko je tak v odlišné situaci než například jihoevropské země, které se ocitly v dluhové krizi a potýkají se s rostoucími výnosy dluhopisů. Itálie a Španělsko byly například v loňském roce často odkázány na nákup cenných papírů Evropskou centrální bankou. 

Občané si budou moci dluhopisy koupit v červnu a prosinci

Ministerstvo financí si chce podle strategie financování a řízení státního dluhu letos půjčit 243,4 miliardy korun. Emise střednědobých a dlouhodobých dluhopisů v korunách by neměla překročit 177,5 miliardy korun. Na zahraničních trzích má ministerstvo v plánu vydat alespoň jednu veřejnou emisi, a to v závislosti na tržních podmínkách. Ministerstvo letos počítá rovněž se dvěma emisemi dluhopisů pro občany v celkovém objemu 20 až 40 miliard korun. První emise by se měla uskutečnit v červnu, druhá v prosinci.