CzechInvest: Objem investic loni vzrostl na dvojnásobek

Praha - Agentura CzechInvest zdvojnásobila v roce 2011 meziročně objem zprostředkovaných investic na 33,7 miliardy korun. Současně počet investičních projektů vzrostl o 24 na rekordních 233, tedy na nejvyšší hodnotu od roku 1993, jak dnes potvrdil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. 

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Hynek Glos

Zhruba 90 procent investičních projektů připadlo v roce 2011 na české firmy. Investice, které loni státní agentura zprostředkovala, mají v Česku napomoci ke vzniku 12 500 nových pracovních míst. Téměř polovina investičních projektů mířila do oblasti IT a vývoje softwaru. Nejvíce investic zaznamenaly se 112 novými projekty strategické služby. Do výzkumu a vývoje směřovalo 65 investičních projektů.

Kuba: Nechceme, aby bylo Česko pouhou montážní linkou

„Předkládáme novelu zákona o investičních pobídkách, která rozšiřuje sektory podporovaného podnikání do oblasti podnikání s vyšší přidanou hodnotou, aby to nebylo zaměřené pouze na nějaké montovny,“ doplnil Kuba. Nejvíce peněz, konkrétně 15,5 miliardy korun, totiž putovalo do oblasti výroby dopravních prostředků.

„Tady je právě prostor pro CzechInvest a Českou republiku, aby ukázala, že je tady možné investovat do něčeho jiného než je pouhá výroba, zpracování a známé montážní linky,“ myslí si generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek.

 Přesto právě montážní linky tvořily loni čtvrtinu investičních projektů. U výrobních pásů dosud projekty zprostředkované CzechInvestem zaměstnaly téměř 184 tisíc lidí. Naopak třeba ve výzkumu ani ne deset tisíc.

Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu 

Martin Kuba„Nejčastěji firmy se svými investicemi mířily do Jihomoravského kraje. Z pomyslného investičního koláče si loni nejvíce ukrojil Ústecký kraj, kam směřovaly investice v hodnotě 6,21 miliardy korun.“


„Česká republika díky řadě kroků a díky zdravému finančnímu sektoru, dokáže být stabilním prostředím,“ zdůraznil Kuba. Vůbec nejstabilnější se podnikatelům zdála jižní Morava, kam směřovalo nejvíce projektů v celé zemi. „Důvodem je tradičně velmi silné zázemí v olbasti IT, univerzit a velmi dobrá spolupráce investorů,“ dodal Křížek. 

Například dánský výrobce dětských stavebnic byl loni třetím největším investorem Czechinvestu. Jde o historicky největší počet investičních projektů. „Rosteme, a proto potřebujeme nové kapacity pro zásobování evropského trhu. S novými halami zvýšíme výrobní kapacitu o šedesát procent,“ přiblížil zástupce firmy Lego Group Carsten Rasmussen. Lego do výrobní haly v Kladně investovalo 1,6 miliardy korun. 

Hodnota investic mířících do Česka prostřednictvím agentury CzechInvest v předchozích několika letech klesala. Hlavní podíl na nich totiž měly investice zaměřené na výzkum, vývoj a služby, které jsou finančně méně náročné než výrobní projekty. V roce 2010 hodnota investic zprostředkovaných CzechInvestem mírně klesla na 16,3 miliardy korun z 16,9 miliardy korun v roce 2009.