Češi letos na dovolené stráví v průměru 9 dní

Praha – Češi tráví na zahraničních dovolených stále méně času. Letos to bude devět dní proti loňským 10,4 dne. Dalším trendem je tlak na cenu, což vede k nárůstu individuální dopravy na úkor charterů. Vyplývá to z údajů Evropské cestovní pojišťovny. U této společnosti si také stále více lidí sjednává pojištění pro případ, že by museli svou dovolenou zrušit.

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Vladimír Šimíček

Kvůli nejisté situaci v oblíbených letoviscích, jako je Egypt nebo Řecko, se čeští cestovatelé zdráhají platit zájezdy dlouho dopředu a klesá tak počet objednaných dovolených tzv. na první chvíli. Cestovní kanceláře naopak očekávají větší počet zájezdů koupených na poslední chvíli. „Klienti zůstávají obezřetní, posouvají rozhodnutí, kdy dovolenou uhradí a kam pojedou,“ poznamenal obchodní a marketingový ředitel ECP Ondřej Rušikvas.

Na dovolenou dlouhodobě nejraději jezdíme do Chorvatska, o druhou příčku nejoblíbenější destinace bojují Turecko s Bulharskem. Další stálice Egypt o tuto pozici kvůli neklidné situaci v zemi přišla. Stále populární zůstává také Řecko, ekonomické problémy jihoevropské země nás zatím neodradily. „Situace v zemi bude taková, že umožní cestovatelům do Řecka jet,“ věří Rušikvas.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/SME
Autor: Vladimír Šimíček

Češi se v posledních letech čím dál častěji vydávají na dovolenou individuálně místo s cestovními kancelářemi. Dokazují to klesající čísla charterových letů, kterými se do ciziny přepravuje drtivá většina organizovaných zájezdů. Minulý rok takto letělo o pět procent méně lidí než dříve. ECP přesto dramatické změny v chování tuzemských dovolenkářů neočekává. „Individuální cesty mohou narůst více než charterové cesty, organizovaná dovolená bude ale stále populární,“ konstatoval člen představenstva ECP Rušikvas.

Proti nepokojům na dovolené se pojistit nedá

„Stále více lidí si také sjednává pojištění storna zájezdu pro případ, že by dovolenou museli zrušit. V současnosti to jsou už téměř tři čtvrtiny našich klientů,“ uvedl Rušikvas. Zároveň však upozornil, že toto pojištění nezajistí klientům vrácení peněz, pokud v zemi, kam míří, nastanou neočekávané politické změny. Proti tomu ani pojistit nelze. „Cestovní kanceláře spíše zareagují tak, že převedou své klienty do jiných destinací,“ upozornil.

Video Rozhovor s Ondřejem Rušikvasem
video

Rozhovor s Ondřejem Rušikvasem

Dalším trendem má být růst zájmu o celoroční pojištění. To začala ECP nabízet s cestovními kancelářemi Fischer a Nev-Dama a hodí se především pro rodiny s dětmi. Podle mluvčího CK Fischer Daniela Plovajka cestuje třetina klientů s cestovní kanceláří více než jednou ročně, vedle letní dovolené jsou to například cesty v zimě na hory nebo jarní a podzimní zájezdy. Zhruba 80 procent zákazníků pak volí k základnímu pojištění ještě připojištění.