Bankomaty jsou v Česku 20 let, zdaleka už nejsou jen mašinkou na peníze

Praha – Vybírat hotovost z bankomatů mohou Češi už 20 let. První bankomat zprovoznila Česká spořitelna na Václavském náměstí v lednu 1989. Nebyl ale on-line a umožňoval výběr pouze zaměstnancům spořitelny. První bankomat napojený on-line přímo do řídícího centra ve střední a východní Evropě pak zprovoznila v únoru 1992 Komerční banka ve své pobočce Na Příkopě. Zatímco ve svých počátcích sloužily bankomaty pouze jako nouzová možnost, jak získat hotovost, dnes nabízí celou řadu dalších funkcí.

Zatímco na konci roku 1992 bylo v celém Česku jen 214 bankomatů, loni už jejich počet převýšil 4 tisíce. Bankomaty jsou krom toho dnes už multifunkční přístroje. Jejich prostřednictvím mohou klienti dobíjet třeba kredit na mobilní telefon, provést platební příkaz nebo dokonce změnit PIN k platební kartě nebo nastavit limit karty.

Některé bankomaty navíc fungují i naopak. Umějí peníze nejen vydávat, ale i přijímat. Novinkou je také možnost zvolit si, jaké bankovky vám má bankomat vydat. V Česku ale zatím tuto možnost nabízejí pouze bankomaty Air Bank, kterých je poskrovnu.

Bankomat: Komunikační a propagační nástroj

Banky se přes bankomaty snaží také stále častěji se svými klienty komunikovat. Na jejich obrazovkách tak na klienta čekají například předschválené půjčky a i marketingové akce, které je lákají k využití dalších služeb. Například GE Money Bank loni takto nabízela poukaz na 2 tisíce korun v případě, že si klient založil nový běžný účet.

Reklama v bankomatech ale může být podle některých odborníků také nebezpečná. Rozptyluje podle nich klienta od transakce, kterou přišel do bankomatu provést, a může tak zvýšit riziko toho, že například zapomene v bankomatu platební kartu nebo hotovost.

A způsobů, jak bankomat využívat, by mělo podle odborníků přibývat také v budoucnu. V Británii nebo ve Španělsku už si přes bankomaty mohou lidé kupovat například vstupenky na různé kulturní a sportovní akce nebo také do památek a muzeí. Možností, kudy se vydat, je přitom více. „Je jedna služba, která zatím není moc rozšířená, a to je například platba z karty na kartu, kdy klient může z karty zaplatit jinému člověku prostřednictvím karty,“ nastínil další možnost rozvoje bankomatů a platebních karet šéfredaktor Fincentrum Media Petr Zámečník.

Přibývá i platebních karet, lidé s nimi platí i u obchodníků

Za 20 let se v Česku razantně zvýšil nejen počet bankomatů, ale i platebních karet, které se k výběru hotovosti používají. Zatímco na konci roku 1992 vlastnili Češi 192 tisíc platebních karet, loni jich už bylo více než 10 milionů. A ani platební karty už Češi zdaleka nevyužívají pouze k výběru hotovosti z bankomatu. Naučili se jimi platit i u obchodníků.

Video Rozhovor s Petrem Zámečníkem
video

Rozhovor s Petrem Zámečníkem

„Je zde asi taková proporcionalita: 60 procent přímý platby a 40 procent výběr hotovosti z bankomatů,“ uvedl výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán. „Z pohledu objemu stále ještě objem hotovosti vybíraný z bankomatů je větší než platbami kartou,“ dodal vedoucí marketingu pro maloobchod Pavel Filipi.

Rozvoj bankomatů a platebních karet má ale i svou stinnou stránku. Nahrává podvodníků. Ti stále častěji karty kopírují a využívají k tomu často přímo bankomaty. Neváhají před ně instalovat kamery, nainstalovat falešnou klávesnici, pomocí které zjistí cizí PIN anebo ukradnou bankomaty dokonce celé.