Chcete investovat a bojíte se rizika? Vsaďte na termínované vklady

Praha – Kam investovat, abychom v současných turbulencích na trzích nepřišli o své peníze? Tuto otázku se pokusil zodpovědět průzkum společnosti Factum Invenio a agentury DBM. Konzervativní střadatelé by podle něj měli v dnešní době dávat peníze v první řadě na termínované vklady v bankách. Investoři ochotní podstoupit riziko za cenu vyššího výnosu by se zase měli podle odborníků na finanční trh soustředit hlavně na akcie.

Dva tisíce finančních zprostředkovatelů, analytiků a ekonomů dalo dohromady ideální investiční portfolio – rozdílné pro konzervativního a pro dynamického investora. Jedno ale mají obě společné – snahu o co největší rozložení rizika. V obou scénářích se počítalo s uložením sumy ve výši 500 tisíc korun na dobu 6 let.

Konzervativní investor

Ten, kdo se bojí ztrát, by měl založit portfolio hlavně na termínovaných vkladech. Peníze jsou tak ze zákona pojištěné. Zapomenout by ale neměl ani na české dluhopisy. „Jsou to spíše konzervativní, spíše věci denominované do české koruny a spíše dluhopisové instrumenty, fondy peněžního trhu než například zahraniční akcie,“ radí předseda představenstva OVB Allfinanz Michal Knapp.

Na druhou stranu, v době, kdy bankrotují banky a státy, nejsou ani takové investice zcela bezpečné. „Současná nejistota, která souvisí s eurozónou a s řeckou situací, vede k tomu, že doporučit investorům nějaká bezpečná nebo defenzivní aktiva je stále složitější,“ podotkl certifikovaný finanční analytik Marek Jindra.

Další zhruba čtvrtina peněz by měla směřovat do nemovitostí. Koupit byt nebo dům za pár desítek tisíc samozřejmě není reálné. Na nemovitost k investici se ale může složit víc lidí a existují také třeba nemovitostní fondy. Jsou tu i další méně rizikové podílové fondy – třeba ty garantované nebo fondy peněžního trhu. Malá část úspor ale může jít i do akcií.

Dynamický investor

Investor, který se rizika zas až tolik nebojí, by měl vsadit hlavně na akcie firem, a to spíše těch, které nevyplácejí dividendu, ale soustředí se na dlouhodobý růst hodnoty. Vhodně zvolený koš akcií může přinést v současné době, kdy jsou trhy nízko, velmi vysoký výnos. Zajímavou alternativou může být také přímý vstup do podnikání – třeba jako tichý společník v začínající firmě.

Marek Jindra, certifikovaný finanční analytik

„Rizikových aktiv a hodně výnosných je stále hodně a jejich rizikovost se tak dramaticky nezměnila jako právě u těch méně rizikových.“


V popředí zájmu by měly být také komodity. I dynamický investor by ale neměl zapomínat na bezpečnější možnosti zhodnocování peněz – nemovitosti, termínované vklady nebo dluhopisy.