Stávka ve Frankfurtu zatím odvolána, Lufthansa přesto přišla o miliony

Frankfurt nad Mohanem - Stávka na frankfurtském letišti je pozastavena. Nespokojení zaměstnanci, kteří mají na starosti řazení, navádění a parkování letadel, se s provozovatelem dohodli na novém jednání o mzdách. První z nich se do práce vrátí už dnes večer. Protest trval pět dní a skončit měl až v pátek. Jen dnes se mělo kvůli stávce zrušit 165 z plánovaných 1 260 letů. Stávka se dotkla i spojení s Prahou.

Stávka asi 200 pracovníků z 20 tisíc, které frankfurtské letiště zaměstnává, začala ve čtvrtek. Na víkend se zaměstnanci vrátili do práce a akce obnovili v pondělí. Původně měl protest skončit až v pátek. Odbory ale nakonec kývly na nečekanou pozvánku provozovatele letiště k jednání.

„Poslali jsme jim dopis s návrhem nového jednání bez předchozích podmínek. Jen musí nejprve zastavit stávku,“ informoval generální ředitel Fraportu Stefan Schulte. Odbory krátce na to odpověděly pozastavením stávky. Obě strany se tak sejdou u jednacího stolu.

Stávkující zaměstnanci požadují zvýšení mezd o 50 až 70 procent. Podle odborového svazu GdF by nové ohodnocení mělo odrážet i to, že práce personálu na letištní ploše je po otevření čtvrté vzletové dráhy na frankfurtském letišti složitější. Provozovatel letiště, firma Fraport, však nové požadavky odborů na navýšení mezd doposud odmítala a označovala je za absurdní.

Kvůli stávce na frankfurtském letišti se v posledních dnech rušily řádově stovky letů. Protesty dopadly hlavně na lety po Německu, případně na spojení do sousedních zemí. Přednost při odbavování měly dálkové lety. Řádově jednotky letů muselo kvůli frankfurtské stávce zrušit i pražské ruzyňské letiště. Stávku se nicméně dařilo letišti dobře zvládat. Dnes už se dařilo odbavovat bez komplikací 90 procent letů.

Stávka odsoudila řadu cestujících k dlouhému čekání.
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Michael Probst

Lufthasu už stávka připravila o desítky milionů eur

Německá letecká společnost Lufthansa, která se na počtu letů na letišti podílí zhruba polovinou, již musela kvůli stávce zrušit stovky letů. Dnes jich mělo být 140. Mluvčí firmy uvedla, že za čtyři dny stávky aerolinky přišly na obratu o desítky milionů eur. Analytici již dříve odhadli, že první dva dny stávky stály Lufthansu 40 milionů eur.

Frankfurt je třetím nejrušnějším letištěm v Evropě. Loni jím prošlo rekordních 56,44 milionu cestujících, což bylo o 6,5 procenta více než v roce 2010.