Soud potvrdil padesátimilionovou pokutu za kartel výrobců obrazovek

Brno - Krajský soud v Brně dnes potvrdil větší část pokuty 51,787 milionu korun za kartel výrobců obrazovek. Sankci dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v roce 2010 pět firem. Další tři vyvázly bez sankce. Mezi pokutovanými je Technicolor nebo Toshiba. Právě Toshibě dnes soud snížil pokutu o 1,35 milionu korun.  Antimonopolní úřad v pokutě zohlednil účast firmy v jiném kartelu. Tvrdil, že jde o recidivu. Podle soudu ale postupoval špatně.

Antimonopolní úřad o kartelu výrobců obrazovek rozhodl pravomocně koncem roku 2010. Pokutu dostalo pět firem. Žalobu podaly Koninklijke Philips Electronics NV, Panasonic Corporation, Toshiba Corporation, MT Picture Display, Technicolor a Chunghwa Picture Tubes, která ji následně stáhla. Pět společností úřad sankcionoval, pouze Philips ne. Stejně jako u společnosti LG Electronics byla jeho pokuta už promlčená. Bez pokuty vyvázl také Samsung, který o existenci kartelu poskytl úřadu informace.

U soudu alespoň částečně uspěla Toshiba. Ivo Janda, právní zástupce Toshiby, dnes uvedl, že firmě šlo spíše než o výši pokuty o princip. Vadilo jí to, že byla označena za recidivistu. „Snížení pokuty částečný úspěch je. Po doručení písemného vyhotovení rozsudku zvážíme podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu,“ uvedl Janda.

Kartel výrobců obrazovek trval podle zjištění úřadu šest let. Firmy se na něm podílely různou dobu, což úřad při stanovení pokut zohlednil. Výrobci obrazovek se scházeli na jednáních řadu let. Jednání a kontakty mezi nimi započaly už před rokem 1998 a pokračovaly do roku 2004. Schůzky se konaly v asijských i evropských zemích. Před rokem 1998 šlo spíše o neformální setkání. Následně se výrobci obrazovek začali setkávat organizovaněji a systematicky.

Podle soudce Davida Rause bylo prokázáno, že kartel výrobců obrazovek byl globální. Soud ale musel prokazovat jeho dopad na území Česka. Některé firmy při jednání tvrdily, že žádný nebyl. „Jestliže je na území ČR obchodováno s produktem, jehož se týkal kartel, tak už z toho vyplývá dopad na území ČR,“ uvedl Raus. Podle něj se firmy dohodly na ceně produktu, s kterým se v tuzemsku obchodovalo.

Na těchto schůzkách firmy podle antimonopolního úřadu jednaly zejména o cenách a vyměňovaly si citlivé obchodní informace. Jednání o cenách spočívalo ve stanovování cílových a minimálních cen, cenového rozmezí a cenových pravidel či udržování dohodnutých cen. Dodržování dohodnutých cen účastníci řízení následně kontrolovali.

Kolik zaplatí na pokutách jednotlivé firmy?

  • Technicolor 13,858 milionu korun
  • Panasonic Corporation 10,373 milionu korun
  • MT Picture Display 9,43 milionu korun
  • Chunghwa Picture Tubes 6,4 milionu korun
  • Toshiba Corporation 10,373 milionu