Řecký parlament schválil výměnu dluhopisů, ušetří 107 miliard eur

Atény - Řecký parlament schválil výměnu dluhopisů u soukromých investorů, což je jedna z klíčových podmínek pro čerpání dalšího záchranného úvěru ve výši 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu korun). Země tak donutí soukromé věřitele vyměnit stávající dluhopisy za nové s mnohem nižší hodnotou. Atény ušetří na dluzích 107 miliard eur (zhruba 2,69 bilionu korun). Bez další půjčky by se už na konci března mohly dostat do platební neschopnosti a bankrotu.

Řecký premiér Lukas Papadimos ve středu prohlásil, že jeho země musí dokončit výměnu dluhopisů zhruba do 10. března. Menší část dluhopisů, která se řídí britským právem, se ale zřejmě bude měnit až v dubnu. 

Evropské peníze chce mít Řecko na účtu 20. března

Řecko potřebuje další finanční injekci od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF) do 20. března, kdy má splatit větší část státního dluhu v objemu asi 14,5 miliardy eur (zhruba 365 miliard korun).

Soukromí investoři podle úterní dohody z Bruselu ztratí na nominální hodnotě nových řeckých dluhopisů 53,5 procenta, a celková ztráta dosáhne až 74 procent. Celkový dluh Řecka by se měl po výměně dluhopisů snížit na necelých 250 miliard eur.

Seškrtání dluhů je klíčovou podmínkou k tomu, aby se do roku 2020 snížilo zadlužení země z nynějších více než 160 procent až na 120,5 procenta hrubého domácího produktu. Plán výměny dosavadních státních dluhopisů je součástí druhého záchranného programu pro Řecko v hodnotě 130 miliard eur, který schválila eurozóna. Řecko se díky tomu možná vyhne neřízenému bankrotu.