Procter & Gamble hodlá propustit 5700 zaměstnanců

New York - Výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble Co. plánuje zrušit 5700 nevýrobních pracovních míst. Rozhodnutí je součástí plánu na snížení nákladů do konce fiskálního roku 2016 o deset miliard USD (188 miliard Kč). Uvedl to dnes generální ředitel firmy Bob McDonald. P&G vlastní také závod v Rakovníku. Propouštění by mělo být dokončeno do konce fiskálního roku 2013, tedy do konce června 2013. Firma má zhruba 129 000 zaměstnanců, z toho 57 000 na nevýrobních pozicích.

P&G je největším výrobcem spotřebního zboží pro domácnosti na světě. Firma je především známá pracím práškem Ariel, plenkami Pampers, holicími potřebami Gillette či produkty zubní hygieny Crest. Společnost současně snížila výhled zisku na toto čtvrtletí kvůli plánovanému prodeji čipsů Pringles firmě Kellogg za 2,7 miliardy USD. Firmy oznámily dohodu před týdnem.

P&G rovněž nastínila několik projektů, které jí mají pomoci snížit náklady. Jsou mezi nimi používání levnějších obalů, eliminace duplicitní práce a práce na inovacích s externími společnostmi a za pomoci virtuální technologie, napsala agentura Reuters.

P&G své výrobky prodává ve více než 180 zemích a výrobní základny má v 80 zemích světa včetně České republiky. V roce 1991 firma koupila závod Rakona v Rakovníku. Vyrábí zde prací prášky, prostředky na mytí nádobí, čistící prostředky, aviváže, deodoranty a antiperspiranty, 85 procent produkce vyváží.