Ministerstvo zastavilo příjem žádostí do programu podpory filmů

Praha - Ministerstvo kultury zastavilo od 1. února příjem nových žádostí do programu podpory filmového průmyslu, který producentům vrací část investovaných peněz. V programu totiž docházejí peníze a podle deníku E15 hrozí zbrzdění solidně rozjetého filmového byznysu. 

V programu je nyní 300 milionů korun, všechny vratky si žádají zhruba 500 milionů Kč. Nedostatek financí může mít za následek, že stát nevyplatí producentům slíbených 20 procent nákladů, ale například jen 14 procent. To by mohlo způsobit odchod zahraničních štábů. „Ministerstvo kultury proto intenzivně jedná o řešení situace s ministerstvem financí,“ uvedla šéfka odboru média audiovize rezortu kultury Helena Fraňková.

Video Rozhovor s Helenou Fraňkovou
video

Rozhovor s Helenou Fraňkovou

Producenti na poslední chvíli do programu přihlásili 72 filmů a seriálů, jejichž natáčení v tuzemsku je velmi nejisté. Současná situace by nejvíce mohla dopadnout na zahraniční projekty, jejichž výroba se rozprostřela do více let, nebo na zcela nové filmy hollywoodských a dalších studií. Týká se to například francouzského seriálu Borgia, filmu Václavské náměstí, Gray Man s Bradem Pittem, americko -jihokorejského velkofilmu Snow Piercer režiséra Joon-ho Bonga nebo pokračování seriálu televize ABC Missing. Tyto produkce mají rozpočet jen na Českou republiku vyšší než miliardu korun, uvedla Fraňková.

Program podpory filmového průmyslu rozjela vláda k přilákání zahraničních projektů do České republiky. Zúčastnit se ho však mohou i čeští producenti. V roce 2010 vyčlenila vláda na program podpory filmového průmyslu 250 milionů korun, loni stejně jako letos pak 300 milionů korun. Vládní program přilákal od roku 2010 doposud filmařské štáby snímku Mission: Impossible - Ghost Protocol, Red Tails nebo amerického televizního seriálu Missing.